ABD’li Psikoloji Uzmanı Sosyal Medyanın İnsan Zihninde Yarattığı En Büyük Zararı Açıkladı

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

Sosyal medyanın modern toplumdaki faydaları ve zararları saymakla bitmez. Yıllar geçtikçe akademideki gündemi de sıklıkla meşgul eden sosyal medyanın en büyük zararlarından biri de tespit edilmiş oldu.

ABD’li psikoloji uzmanı Dr. Pamela Rutledge’e göre, sosyal medyanın en büyük zararı yarattığı bağımlılıktan ziyade manipülatif yöntemlerle bilgi kirliliği yaratıp insanların eleştirel düşünme becerilerini azaltması.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Medya Psikolojisi Araştırma Merkezi yöneticisi Dr. Pamela Rutledge’in verdiği basın demeci şu yöndeydi:

 “Sosyal medyanın tehlikesi, bir takım ‘katma’ özelliklerden değil, eleştirel düşüncenin ve çapraz bilgi kontrolünün olmamasından ibaret, bu nedenle yanlış bilgilendirme, propaganda ve saldırgan davranışları, psikolojik baskıları ve hakaretleri önlemek için sosyal alışkanlık eksikliğine yol açıyor”

Sosyal medya kullanıcılarının yanlış bilgilendirilmesiyle çeşitli kontrol yöntemlerinin geliştirildiğine dikkat çeken Rutledge:

 “Teknofobi durulacak ve gerçekte bağımlılıktan mustarip olan insanlardan oluşan küçük bir yüzde olduğu, bir de zamanlarını, davranışlarını yönetmeyi ve hedeflerine ulaşmak için teknolojileri kullanmayı öğrenmesi gereken insanların olduğu ortaya çıkacak.”

Rutledge, aynı şekilde sosyal medya bağımlılığının da düşünüldüğü kadar olmadığını söylüyor:

“Bağımlılık, belirli kıstasları olan tıbbi bir tanıdır. İnsanların sosyal medya bağımlılığı dediklerinin çoğu aslında öyle bir bağımlılık değil”

Gerçek bir bağımlılığın sosyal ağların dışında genelde belli başlı teknolojik aletlerden kaynakladığını vurgulayan psikoloji uzmanı, söz konusu bağımlılığın altında aslında psişik sağlıkla ilgili birçok sorunun bulunduğunu ifade etti.

“Ampirik olarak sebep ve sonucu izole etmek veya teknolojik bağımlılığı depresyon, endişe, obsesif kompulsif bozukluk ve benzeri başka bir ortak fenomenden ayırmak zor”

Böylelikle birçok psikolojik sorunun aktif olarak internet ve sosyal ağların kullanımına bağlı olmadığını, bu nedenle sadece internette geçirilen zamanı kısaltmanın, bir zihinsel sağlık uzmanının üstesinden gelmesi gereken bu sorunları çözmeyeceğini vurguladı.

Kaynak: 1
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/