Havayı Koklayan Kedi: Poncho

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Hava durumu spikerlerini işinden etmeye hazır bir kedi ile tanıştıralım sizi. Karşınızda Poncho!

2013 yılında, yalnızca New York için ortaya çıkan, bir hava durumu uygulamasından daha fazlası olan Poncho, yavaş yavaş Dünya’ya açılıyor. poncho.is sitesinde girdiğinizde şöyle bir ekranla karşılaşıyorsunuz:poncho

Message Me butonuna bastığınızda Facebook Messenger üzerinden mesajlaşmaya başlıyorsunuz. Yalnız aklınızda bulunsun, günün hangi saaatinde yazarsanız yazın Poncho’yu genel olarak uykudan uyandırıyorsunuz. İngilizce bir şekilde, bulunduğunuz şehrin havasını sorduğunuz zaman size hava durumunu söylüyor. Bir sonraki günü de söyleyebilen Poncho, ne yazık ki sonraki günleri sorunca yine yarını söylüyor size.

Bugün ve yarınki hava durumunu Poncho’dan öğrenelim o zaman:

istanbul

Betaworks’un uygulaması olan Poncho’nun yaratıcısı Kuan Huang. Huang, Çin’de eğitim görürken hava durumununu hiç takip etmediğini ve tüm hava durumu raporunu annesinden aldığını söylüyor. “Gece iki – üçe kadar kütüphanede kalıyordum. Annem, çıkacağım andaki hava durumunu, rüzgar hızını bana tam olarak söylüyordu.” diyen Huang, bunu ilham alarak Poncho’yu kişiselleştirme üzerinde duruyor ve kullanıcılara daha samimi bir deneyim sunuyor.

Amerika’da tam bir kişisel asistan olma özelliği taşıyan Poncho, Türkiye’de yalnızca Facebook Messenger üzerinden hava durumu söyleyebiliyor şimdilik. Amerika’da Poncho’ya kayıt olurken gerekli bilgileri dolduruyorsunuz. Kaçta kalkıyorsunuz, hangi trene biniyorsunuz, alerjileriniz var mı, işten kaçta çıkıyorsunuz gibi sizi tanımaya yönelik bu soruları cevapladıktan sonra Poncho, size “Şu saatte şunu yapabilirsin/yapamazsın.” şeklinde önerilerde bulunuyor.

Business Insider, Poncho için şunu söylüyor:

“Poncho’yu deneyin ve bir daha başka bir hava durumu uygulaması kullanmayın.”

Poncho’ya göre internette takılırken kedi videosu izlemekten daha iyi bir şey varsa o da bir kedi ile mesajlaşmak! Bu arada, arada sizden “Kedice” konuşmanızı isteyebilir, siz İngilizce konuşmaya devam edin, o anlayacaktır.

Buradan Poncho’nun Instagram hesabına ulaşabilirsiniz, eğlenceli paylaşımları var. Tavsiye ederiz.

Sevimli kedi Poncho, umarız uygulama olarak yakında Türkiye’de de kullanıma girer.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/