Amerika’da Güneş Tutulması İçin Yapılan 13 Yaratıcı Kampanya

21 Ağustos 2017’de gerçekleşen ve dünyada sadece Kuzey Amerika’dan izlenebilen Güneş tutulması yaklaşık 200 milyon kişi tarafından izlendi ve bugüne dek en fazla kişinin izlediği tutulma olarak tarihe geçti. ABD’de 1918’den bu yana gerçekleşen ilk tam Güneş tutulması olduğundan büyük ilgi uyandıran bu tarihi ana tanıklık etmek için milyonlarca insan, Oregon’dan Güney Carolina’ya kadar birçok eyalette dışarı akın etti. İnsanlar tutulmayı izleme amaçlı milyonlarca gözlük satın aldı, hatta tutulmanın en iyi göründüğü bölgelerde kamp kuranlar oldu.
Tüm dünyada bu kadar ilgi uyandıran bir olay tabi ki markaların da odak noktası oldu. Birçok marka Güneş tutulmasını fırsat bilip gündeme gelmek için yaratıcı kampanyalar ve paylaşımlar yaptılar. İşte bu paylaşımlardan bazıları.

1) Dunkin Donuts

Tam Güneş tutulması öncesinde başlattığı kampanya ile dikkat çekmeyi başaran Dunkin Donuts, büyük ilgi gören Munchkin ürünlerini gündeme taşıdı. Dunkin Donuts’ın bu kampanyayı duyuran videosunda Güneş tutulmasının ABD’deki rotası harita üzerinde gösterilirken ve bu rota üzerinde yaşamayanların, nadiren görülen bu doğa olayının neye benzediğini görmeleri için hazırlanan Moonchkin adlı mobil uygulamayı indirmeleri ve çıkan Moonchkin tanesini Güneş’in yerine konumlandırmaları söyleniyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak geliştirilen uygulama sayesinde Dunkin Donuts hem lezzetli hem de başarılı bir kampanya gerçekleştirmiş bulunuyor.

2) Krispy Kreme

Krispy Kreme, tarihinde ilk kez ikonik ürünü olan “Original Glazed Doughnut”ı Güneş tutulması şerefine karalara boğup çikolata ile kapladı. Markanın bizleri çikolataya doyurduğu bu muhteşem donutlar yalnızca tutulmanın gerçekleştiği 21 Ağustos’ta bir günlüğüne satıldı.

3) Nike

Güneş tutulmasıyla birlikte gelecek kısa süreli karanlığı tüm güne yayarak tutulma ile uyumlu tamamı siyah Nike ürünlerini internet sitesinden satışa sundu. Nike sade ama çarpıcı fikri ile birçok insanın beğenisini topladı.

4) Denny’s

Kahvaltılık ve atıştırmalık restoran zinciri Denny’s de tutulmayı fırsata dönüştüren markalardan biri oldu. 21 Ağustos günü Güneş tutulmasını bekleyen müşterileri doya doya pankek yesin diye 4 dolara sınırsız pankek kampanyasını duyurarak gönüllerde de tutulmaya neden oldu.

5) McDonald’s

McDonald’s reklam yapma fırsatını kaçırır mı? Güneş tutulmasının en iyi gözlemlendiği yerlerden olan Oregon’da tutulmayı izlemek isteyenler için hem karınları doyuracak hem de tutulmadan gözleri koruyacak bir kampanya yapan McDonald’s 4 gün boyunca hamburger alana gözlük hediye etmiş.

6) Malibu

Malibu da Güneş tutulmasına uzak kalamadı ve Güneş tutulmasını partiyle kutlama fikrini sundu. İlk bakışta tropik bir yaz tatilini akıllara getiren Malibu logosu, videoda Ay’ın üzerine yazılmış ve Black Moon Party temasında bulunan siyah romun rengiyle tutulma esnasında gerçekleşen karanlık arasında bağlantı kurulmuş.

7) Royal Caribbean

Cruise turları ile ünlü Royal Caribbean müziğin gücünü Güneş tutulması ile birleştirdi. 21 Ağustos’ta yoluna devam eden Oasis of the Seas turunda gemi, bir zamanların popüler şarkıcısı Bonnie Tyler’ı sahneye çıkardı. Önce Güneş tutulmasını izleyen yolcular daha sonra Bonnie Tyler’ın 1983 yılında çıkan Total Eclipse of the Heart (Tam Kalp Tutulması) adlı şarkısını dinlediler.

8) Airbnb

Tam Güneş tutulmasını görebilmek için tutulmanın görülemediği yerlerden yaklaşık 50 bin kişinin tutulmanın görüldüğü rotadaki kentlere geleceğini tahmin eden Airbnb, National Geographic ile iş birliği yaptı. Tutulmanın en iyi izlendiği yerlerden olan Oregon eyaletinin Bend kentindeki gözlem merkezinde, şanslı iki kişiyi ağırlayacağını açıklayan Airbnb, tutulmanın en iyi şekilde gözlemlenmesi için gereken tüm donanımı sağlarken National Geographic’ten bir uzman ve Yale Üniversitesi’nde görevli bir astronom da bilgi vermek amaçlı şanslı ikiliye eşlik ettiler.

9) Warby Parker

Amerika’da akla ilk gelen gözlük markalarından Warby Parker, izleyenleri gülümsetirken bilgilendiren bir video hazırlamayı tercih etmiş. Videoda Güneş tutulmasına dair bilgiler verilirken komik danslar, kostümler ve müzikal bir hava kullanılmış.

10) Chiquita

“Eğer yeterince dikkatli bakarsanız, her yerde muz görebilirsiniz hatta Ay’ın arkasına saklanan Güneş’te bile” diye bir iddia atan Chiquita, Güneş tutulması gündeminden faydalanarak bir kampanya hazırladı. Tutulmanın “muz güneşi” olarak anılması yönündeki talebini Kaliforniyalı prodüksiyon şirketi Funny or Die katkısıyla hazırladığı bir dakikalık video ile dile getirdi.

11) Volvo

Herkes Güneş tutulmasını izlemek için can atıyor ama dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var: Tutulmayı çıplak gözle izlemek sağlık açısından tehlikeli sonuçlar barındırıyor. Ancak Güneş tutulmasını Volvo 2018 XC60’larında izleyecekler için özel olarak tasarlanmış “moonroof” sayesinde tehlikeli durumlar ortadan kalkıyor. Volvo ABD Pazarlama, Ürün ve Marka İletişimi Başkan Yardımcısı Bob Jacobs markanın bu hamlesinin ardındaki motivasyonu şöyle açıklıyor:
“XC60 Panoramic Moonroof Eclipse Viewer Güneş tutulmasını izlemek isteyenlerin bu tarihi olayı hem konforlu hem de güvenli bir şekilde deneyimlemelerini sağlıyor.”

12) Mitsubishi

Yeni modeli 2018 Eclipse Cross’un tanıtımı için tutulmayı fırsat bilen marka da bir kampanya ile karşımızda. Oregon’dan Güneş tutulmasını canlı yayınlayan ve tutulma sırasında aldığı görüntüleri Eclipse (tutulma) Cross isimli modelinin gelecekteki reklam kampanyalarında kullanmayı planlayan Mitsubishi, hem arabanın adıyla uyumlu muhteşem fotoğraflara sahip oldu hem de yaptığı canlı yayınla tutulmayı izleyemeyen binlerce insana ulaşırken reklam yapmaya devam etti. Kısaca bir taşla iki kuş vurdu. Mitsubishi Kıdemli Pazarlama Müdürü Francine Harsini de durumu şu sözleri ile özetliyor:
“Bu, Mitsubishi’nin Eclipse Cross modelini Güneş tutulması sırasında fotoğraflamak için elimize yalnızca bir kez geçebilecek bir fırsat.”

13) Southern Pressed Juicery

Yalnızca uluslararası markaların değil, yerel markaların da Güneş tutulmasını fırsata çevirip kampanyalar yaptığını gördük. Bunun güzel örneklerinden biri ise Southern Pressed Juicery’den geldi. Black Sun Lemonade adıyla tutulma için özel olarak piyasaya sunulan içecek limon, lime, akçaağaç şurubu, kırmızı biber, zencefil ve aktif kömürden hazırlanıyor ve içeceğin rengi şişesini salladığınızda aktif kömür sayesinde sarıdan siyaha dönüşüyor. Bu dikkat çekici çalışma ile markanın güzel bir başarı yakaladığını söyleyebiliriz.
Real-time Marketing kampanyaları ile gündemdeki konuyu kendi üzerine çeviren bu markalar sayesinde pazarlama dünyasının neler başarabildiğini gördük. Ayrıca meraklılar için ek bilgi Türkiye’den de gözlenebilecek tam Güneş tutulması 20 Nisan 2060’da gerçekleşecek. Belki o zaman ülkemizde de böyle yaratıcı kampanyalarla karşılaşırız.
Kategoriler: Gündem, Kreatif, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/