GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İPHONE DEVRİMİ

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İPHONE DEVRİMİ
İphone, ilk olarak 2007 yılında Steve Jobs tarafından dünyaya tanıtıldı. 12 yılını dolduran İphone, gelişen teknoloji ile birlikte tanıtıldığı ilk günden beri dünyaya damga vurmaya devam ediyor. Her yıl düzenli olarak yeni bir Iphone modeli tanıtılıyor ve bende bu 12 yılda Apple tarafından çıkarılan bütün İphone modellerini sizin için bir araya getirdim. 
İPHONE 2G 
İphone devriminin başlangıcı olan bu telefon 2007 yılında Steve Jobs tarafından dünyaya tanıtıldı. Dünyanın ilk akıllı telefonu olarak adlandırılan bu telefon toplamda 1.4 milyon satış rakamına ulaştı. Şuan için küçük bir rakam olarak gözükse de o zaman için devrim niteliğindeydi. Nokia önderliğinde yürüyen telefon piyasasına çok büyük bir yenilik gelmişti. 3.5 inç ekran genişliğine sahip olan bu telefon 2 mega piksel kameraya sahipti.  
İPHONE 3G
İphone 2G’den sonra 3G destekli telefonunu duyuran bu İphone modeli, Türkiye’de satışa sunulan ilk İphone modeliydi. Toplamda 6.1 milyon satış rakamına ulaşan İphone 3G büyük bir başarıya imza atmıştı. İlk çıkarılan telefonun satış rakamlarını katlamıştı. Böyle bir başarıyla da bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. İphone 2G gibi 3.5 inç ekran genişliğine ve 2 mega piksel kameraya sahipti. 2G den farklı olarak işletim sistemi ve bataryası geliştirilmişti. 
İPHONE 3GS 
İphone modellerine “s” takısı bu telefonla birlikte geldi. Speed anlamına gelen bu kısaltma gerçekten de dendiği gibiydi. İphone 3G’ye göre gayet hızlı çalışan bu telefon toplamda 20.7 milyon satış rakamına ulaşmayı başardı. Yine 3.5 inçle piyasaya sürülen 3GS karşımıza 3.15 mega piksel kamerayla karşımıza çıktı.  
İPHONE 4
Şu zamana kadar birbirine benzeyen İphone modelleri, İphone 4 ile büyük bir değişime uğradı. İlk kez metal kasa kullanan Apple, retina ekran kavramını da hayatımıza sokmuş oldu. 40 milyon satış rakamına ulaşan bu telefon, İphone modelleri için büyük bir devrimdi. Yine 3.5 inç ekran genişliğine sahip İphone 4, 5 mega piksel kameraya sahipti. diğer modellere göre ekran çözünürlüğünü çok üst seviyelere taşımıştı. İlk defa beyaz renk seçeneği olan ilk İphone modeli de bu telefondu. 
İphone 4S
Apple’ın 5. Nesil modeli olan 4S, 3G-3GS’nin geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştı. Çok fazla yeni özellik getirmeyen bu telefonda cihazın teknik özelliklerinde bazı değişiklikler yapılmıştı. 72.3 milyon satış rakamına ulaşan 4S yine büyük bir başarıya imza atmıştı. 3.5 inç ekran genişliğine sahip ve 8 mega piksel kamerası vardı. Apple’ın kurucusu Steve Jobs hayattayken piyasaya çıkarılan son model bu olmuştu. 
İPHONE 5
İphone 5 şu zamana kadar çıkarılan bütün modellerden daha büyük, daha ince ve daha hafifti. Bir önceki modele göre yüzde 18 daha ince ve yüzde 20 daha hafifti.125.1 milyon satış rakamına ulaşan İphone 5 ilk defa 100 milyon satış barajını geçen model oldu. İlk defa LTE/4G desteği sunan İphone modeliydi. 4 inç ekran genişliğine, 8 mega piksel kamerası vardı. 
İPHONE 5S
İphone “s” serilerinde olduğu gibi işlemci ve kamera özellikleri geliştirilen bu telefon parmak izi “ touch ıd” teknolojisine sahip ilk akıllı telefon oldu. İlk kez 64 bit tasarıma sahip A7 işlemcisi kullanıldı. 4 inç ekran genişliğine ve 8 mega piksel kameraya sahip telefonda iki adet led flaş kullanıldı. 
İPHONE 5C
Daha uygun fiyatla piyasaya sürülen İphone 5C polikarbondan üretilip 5 farklı renk seçeneğiyle piyasaya sürüldü. İphone 5 ile aynı özelliklere sahip olan bu telefon daha kalın ve daha ağır olarak dikkat çekti. Beklenen satış performansını yakalayamayan bu model Apple için çok başarılı bir model değildi. 
İPHONE 6 ve İPHONE 6 PLUS
İphone 6 o zaman kadar yapılmış en büyük değişiklik olarak kabul edilmişti. İkinci kez ekran boyutunu arttıran bu model, daha değişik kasa tasarımıyla da dikkatleri üstüne çekti. Daha önceki modellere göre 0.7 mm daha ince tasarlanmıştı. 4.7 inç ekrana ve 8 mega piksel kameraya sahipti. Apple ilk kez 6S ile phablet segmentinde bir model çıkardı. Bundan böyle daha büyük telefon kullanmak isteyenler için artık masa da Apple’ da vardı. İphone 6 üzerine çıkarılan bu model o zamana kadar ki en büyük telefondu. Ayrıca öne çıkan bir diğer özelliği ise telefonda yapmak istediğiniz eylemi Hey Siri özelliğine sesinizi kaydederek telefonunuza yaptırabilirsiniz. En önemli bir diğer özelliği de bataryasıydı. 5.5 inç ekran genişliğine ve 8 mega piksel kameraya sahipti. Bu iki model toplam 169.2 milyon satış rakamına ulaştı.
İPHONE 6S VE İPHONE 6S PLUS
3D Touch özelliğiyle gelen modeller ayrıca Ion-X ekran korumasıyla öne çıktı. Live photos özelliğini de duyuran Apple bu sayede hareketli fotoğraf çekme özelliğini de tanıttı. 6S 4.7 inç 6S Plus ise 5.5 inç ekran genişliğiyle piyasaya sürüldü. Daha önceki modellerin aksine Apple bu modellerinde 2 GB RAM kullanmaya başladı. 12 mega piksel kameraya sahip bu modeller, 231.2 milyon satış başarısına sahip oldu.
İPHONE 7 ve İPHONE 7 PLUS
İlk defa 4 çekirdekli işlemci kullanan bu modelin en önemli özelliği ise suya dayanıklı ilk İphone olması. 12 mega piksel kameraya sahip bu modeller önceki modellere göre daha büyük bir lense ve sensöre sahip. İphone 6 modelleri ile benzer bir kasa tasarımına sahip olan bu seri donanımsal bir çok özelliğini bu modelle revize etmişlerdir. 2017 yılı için dünyanın en hızlı telefonu olarak lanse edilmiştir.
İPHONE 8 ve İPHONE 8 PLUS
Kablosuz şarj özelliğiyle öne çıkan bu modeller tasarım olarak iphone 7 modeline benzemekle birlikte arka yüzeyine cam yüzey eklemiştir. 12 mega piksel kameraya sahip bu iki model 4.7 ve 5.5 inç olarak karşımıza çıktı. 
İPHONE X
Parmak izi okuyucunun yerini Face ID’ nin aldığı bu model ekran çentiğini de hayatımıza soktu. Çentik özelliğiyle İphone 8 plusa göre küçük olmasına rağmen aynı ekran boyutunu paylaşıyor. Apple, bugüne kadar çıkarmış olduğu tüm modellerde bulunan home tuşu tasarımını tamamen bu model ile kaldırarak alışıla gelmiş bir telefondan çok daha fazlasına imza atmıştır. tasarımı son derece özgün olan bu modelin kenar çerçeve ve ana ekran düğmesini kaldırıp tamamen yüz tanıma teknolojisini geliştirerek oluşturulmuştur. 5.8 inç ekran genişliğine sahip ve 12 mega piksel kameraya sahip. 
İPHONE XS, XS MAX, XR
iPhone XR modeli önden bakıldığında iPhone X ile aynı görünüyor olsa da, daha büyük bir ekrana sahip. 6.1 inç ekran boyutu ve 12 Megapiksel kameraya sahip. iPhone XR’ı diğer modellerden ayıran en önemli detay ise oldukça fazla renk seçeneği ile geliyor olması.İphone XS, X modelinin geliştirilmiş hali olarak karşımıza çıktı. 5.8 inç ekran genişliğine sahip 12 mega piksel kamerası var. XS MAX ise 6.5 inç ekran genişliğine sahip ve kamerası XS ile aynı. 
İPHONE 11 
iPhone 11 çift arka kamerası ve Apple A13 Bionic işlemcisi ile dikkat çekmeyi başarıyor. 6.1 inçlik IP68 sertifikası sayesinde 4 metre derinlikte suya 30 dakika dayanabiliyor 12 Megapiksel çözünürlüğünde iki adet sensöre ev sahipliği yapıyor.
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro’nun en dikkat çekici noktası, Apple’ın üç arka kameralı ilk telefonu olması. Cihazın 5.8 inç üç kamerada 12 Megapiksel çözünürlüğünde. Yani, iPhone 11 serisinin tüm modellerinde aynı ön kamera kullanılıyor. 
iPhone 11 Pro Max
iPhone 11 Pro ile aynı işlemciye ve kameraya sahip olan telefon, batarya kapasitesi ile öne çıkarken daha büyük bir ekrana sahip. 6.5 inç büyüklüğündeki Hem ön hem arka kamera ile 4K çözünürlükte 18W hızlı şarj desteği sunuluyor. 

This post is also available in: English

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/