Akıllı Telefonlar Beynimizi Okumaya Hazırlanıyor

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Japonya’daki Toyohashi Teknoloji Üniversitesi’nde yeni bir sistem geliştirme çalışmaları sürüyordu. Çalışmayı yürüten takımdan geçtiğimiz günlerde bir açıklama geldi: Akıllı telefonunuz beyin dalgalarının kullanarak zihninizi okuyabilir!

Yapılan testlerin birinde, katılımcılardan bir sayıyı sesli bir şekilde söylemelerini istedi. Aynı anda da bir robot, Elektroensefalografi (EEG) ile beyin taraması yaparak söylenenleri tahmin etmeye çalıştı. Cihaz, söylenen sayıları %90 oranında doğru şekilde bildi. Bir başka testte yapılan tek heceli Japonca heceleri tahmin etmede de %61’lik başarı elde etti.

Toyohashi Üniversitesi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bugüne kadar, EEG sinyalleri aracılığıyla konuşma çözümü yapmak, makine öğrenmesi aracılığıyla gerçekleştiriliyordu ve bu bilgileri toplamakta çeşitli zorluklar yaşanıyordu. Yapılan çalışmalarda farklı bir araştırma yolu araştırıldı ve yüksek performanslı küçük veri seti geliştirildi”.

Beyin – Bilgisayar Sistemi’ne hazır olun!

Çalışmalar henüz tam başarıya ulaşamamış olsa da çalışma ekibinin beyin – bilgisayar arayüzü sisteminin gerçek olacağına güveni tam. Bu konuda büyük umutları olan takım, çalışmalarının sonucunu olumlu bir şekilde alırsa bu yeni sistem çok büyük gelişmelere ve yeniliklere yol açabilir. Beynimizdeki düşüncelerimiz, kelimelere dökülerek sesli bir şekilde ifade edilebilecek anlamına geliyor bu çalışma. Çalışmanın ilerleyen aşamalarında, bu sistemi akıllı telefonlara bir uygulama olarak yerleştirme hedefi de bulunuyor.

Çalışmanın olası faydalarından birisi de konuşma yetisini kaybetmiş kişilerin, yeniden düşüncelerini sesli bir şekilde ifade edebilme ihtimalinin olması. ALS, felç veya spinal kord yaralanmasından dolayı konuşma yetisini kaybetmiş kişiler için de geçerli bir ihtimal bu. Şu an bulunan, kullanıcıların göz veya parmak hareketleriyle kelimeleri telaffuz eden teknolojiler olsa da, söz konusu da çalışma sayesinde hareket etme ihtiyacı ortadan kalkarak doğrudan beyin dalgalarının dile gelmesiyle birlikte daha hızlı iletişime geçilecek. Çalışmalar, bu teknolojinin beş yıl sonra hayatımızda olacağını ve hayatı farklı noktalarda yaşayabileceğimizi söylüyor.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Bilim, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/