Hedef Kitlesine Karar Verirken Atacağınız Dört Basit Adım

 Varsayalım bir ürünle ilgili fikriniz var ve hedef kitlenize karar vereceksiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, ürünü ve ilgilendiğiniz müşteri tipini tanıyan iki-üç kişiyle bir araya gelip şu dört basit adımı uygulamaktır.

1.Demografi ile başlayın.

 Tüketicilere satıyorsanız demografi; yaş, cinsiyet, gelir düzeyi ve coğrafi konum anlamına gelir. Kurumlara satıyorsanız bu işletmelerin boyutu,sektör ve faaliyet gösterdikleri bölge veya ülke demektir.

2.Satın alma alışkanlıklarına bakın.

 Müşteriler ürün ve hizmetlerinizi ne sıklıkta (her gün, her hafta, her ay) alacak? Örneğin; kentlerdeki ofis çalışanları kahvelerini her gün aynı yerden alır.Oysa araba birkaç yılda bir,ev is yaşam boyu sadece üç ya da dört kes değiştirilir.

3.Satın alanları gözden geçirin.

 Nasıl ödeyecekler? Örneğin; bebek giysisi alanlar ebeveyn, dede-nine ve aile dostlarıdır. Nakit mi yoksa kredi kartıyla mı ödeyecekler? Yoksa çok pahalı bir eşya söz konusu olduğunda kredi almaları mı gerekecek? Öyleyse, bir bankayla bağlantı kurup müşterileriniz adına kredi düzenlemeleri yapabilirsiniz. Bu çok güzel bir katma değer hizmeti olur.

4.Ürünü aldıracak güdüleri düşünün.

 Müşteri, toplumdaki konumunu iyileştirmek, iyi hissetmek yani yaşam tarzı için mi satın alıyor? Yoksa problem çözmek, zaman kazanmak ve maliyeti düşürmek için mi? Kalite, hizmet ve fiyata göre karar verip vermediklerini de kontrol edin.

  Bitirdiğinizde karşınızda ideal müşterinizi göreceksiniz. İdeal müşteriyi tanımaya ayrılan zaman asla boşa harcanmaz.
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/