Alibaba.com KURUCUSU JACK MA DEN BAŞARININ 7 ALTIN KURALI

JACK MA e ticaret alanında faaliyet gösteren alibabanın kurucusu ve başkanıdır. 24.1 milyar dolarlık serveti ile Çinin ikinci dünyanın ise en zengin 33. kişisidir.(Forbes 2015 eylül rakamlarına göre)
1.) REDDEDİLMEYE ALIŞIN 
JACK MA 3 yıl boyunca üniversiteden kabul almaya çalışmıştır. 30 kez iş başvurusu yapıp hepsinden reddedilmiştir.Polislik için 5 kişi iş başvurusu yapmış ve tek kabul edilmeyen kişi yine oydu.Hatta Kfc ilk kez çine geldiği zaman 25 kişi iş başvurusu yaptığında tahmin edeceğiniz gibi reddedilen tek isim yine oydu. Bu arada Hardvard üniversitesinden 10 kez de reddedilmiştir.
2.) HAYALLERİNİZİN PEŞİNİ BIRAKMAYIN
Jack Ma bir konuşmasında bizim alibaba için gizli bir sırrımız var.Tıpkı susam sokağındaki gizli bir kod gibi hayallerinizin peşini asla bırakmayın çünkü hayalleriniz birgün gerçeğe dönüşebilir. İşte bu gizli kod.
3.) KÜÇÜK ADAMLARI UMURSAMAYIN
Alipay için birçok insanla konuştuğunda insanlar bunun çok saçma fikir olduğunu söylediler ama ona göre insanlar kullanacaksa saçma birşey olması önemi değil. Şimdi o servisi kullanan 800 milyon kişi var.
4.) İLHAM ALIN 
Kendisi filmlerden çok şey öğrendiğini söyler. Nasıl konuşma yapılacağını Bodyguard adlı bir filmden öğrendim Whitney Houstan şarkı söylerken ona baktım ve dedimki işte konuşma böyle yapılır çünkü ben nasıl konuşma yapılacağını bilmiyordum. Godfather dan öğrendim benim favori filmim Forest Gumptur ben buralaradan çok ilham aldım sonra filmlerden aldığımız ilhamlarla konuşurduk der yine bir konuşmasında Jack Ma.

5.) İSMİNİZ EVRENSEL OLSUN
Katıldığı bir programda ona yöneltilen bir soru şöyleydi, Neden Alibaba ismini seçtiniz? Jack Ma nın bu soruya verdiği cevap: İlk başladığımda internet global bir isim olduğu için bizim ismimizde global olmalı ilginç bir isim ben çok fazla düşündüm ve alibaba dedim ogün San Francisco da öğlen yemeğindeydim ve garson geldi ve Alibabayı biliyor musun diye sordum ona garson evet susam sokağından biliyorum dedi sonra sokakta 15-20 kişiye daha sordum ve hepsi Alibabayı biliyordu sonra bu ismin güzel bir isim olduğuna karar verdim ve ne üstüne konuşuyorsanız Alibaba A ile başladığı için hep en üstte.
6.) MÜŞTERİYE ÇOK ÖNEM VERİN 
Jack Ma bizim için müşteri birinci sırada çalışanlarımız ikinci sıradadır ve en son hissedarlarımız gelir bu benim değişmez kuralımdır.Bize para kazandıran müşterilerimizdir inavosyanları yapan çalışanlarımızdır.Hisse sahipleri herzaman derlerki Jack biz uzun zamanlı hissedarız merak etme dediler fakat kriz geldiğinde ortadan kayboldular ama benim müşterilerim ve çalışanlarım kaldılar.
7.) ŞİKAYET ETMEDEN FIRSAT ARAYIN VE TUTKULU OLUN 

Birçok insan şikayet eder ama fırsat oradadır bazıları şikayet eder ve bazıları kendilerini değiştirirler.Fırsatların olduğu yerlerde şikayetler olacaktır sorun varsa fırsat vardır  ve ben buna inanmıştım.
Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/