Steve Jobs’ın Kötü Biri Olduğu Söylentilerini Haklı Çıkaran 8 Gerçek

Tüm dünya Apple Kurucu Ortağı Steve Jobs’ın başarılarından ilham alıyor. Hepimiz onun hakkında yazılanları, çizilenleri yakından takip ediyoruz.
Onu hemen hemen hepimiz iyi hatırlıyoruz fakat kendisi hakkındaki “kötü biri”, “pisliğin teki” şeklindeki söylentiler sizin de kulağınıza gelmiştir. Evet belki dünyanın en büyük teknoloji şirketini kurmak kolay bir iş değil ama bu başarısı Jobs’ın geçmişteki hatalarını örtmesi için yeterli olmuyor.
Pirates of Silicon Valley (Silikon Vadisi’nin Korsanları) ve Steve Jobs (2015) gibi filmlerde de bu hatalar cesurca anlatılıyor. İşte onlardan bazıları:
1) Jobs’ın eski sevgilisi Chrisann Brennan’dan 1978 yılında bir kızı oldu. Adı Lisa’ydı. Ebeveynlik testinin pozitif çıkmasına rağmen yıllarca babalığı reddetti.

Kendisi mahkemede kısır olduğuna ve doğal olarak da Lisa’nın babası olamayacağına dair yemin etmiş. Fakat kısır olup olmadığına dair test yaptırılması talebine de karşı çıkmış.
2) 17 yıl önce Apple’a ait tüm hayırseverlik işlerini ve sosyal sorumluluk projelerini durdurdu. Bir daha asla devam etmedi.

Muhtemelen bunun bir zırvalık olduğunu düşündü. Bu projeler için bir daha zaman, emek ve para harcamak istemedi.


3) Apple’dan sonraki bir diğer girişimi Pixar için maddi kesintilere gitmek zorunda kaldı. Ve kovduğu çalışanlarının hiçbirine tazminat vermedi.

Hatta bir Pixar çalışanı olan Pamela Kerwin, “çalışanlar en az iki hafta önceden bilgilendirilmeli” diye itiraz ettiğinde, Steve Jobs “tamam, ama zaten bilgilendirme iki hafta öncesinde başlamıştı” şeklinde konuştu.
4) Steve Jobs 2011 yılında Mercedes’ini engelli park alanına park ederek ciddi tepkilerle karşılaşmıştı.


5) Mükemmeliyetçi bir yaklaşımla tüm şirketi motive etmeyi amaçlayarak Apple’ın farklı departmanlarını birbirlerine karşı kışkırttı.

Çalışanların da kendi sahip olduğu o toksik hırslara sahip olmasını istiyordu. Başarı yolunda bunun gerekli olduğunu düşünüyordu.
6) Hasta olduğu dönemde başkalarından önce karaciğer nakli olabilmek için UNOS(Uluslararası Organ Nakli Ağı) sistemindeki açığı kullandı.

Bu hatası en kabul edilemez şeylerden biriydi.
7) Walter Isaacson’un kitabında anlatılan, Jobs’ın yaptığı bir iş görüşmesinde adaya karşı sergilediği garip davranışlar:

Steve adaya “bekaretini kaybettiğinde kaç yaşındaydın?” diye sordu. Aday adeta şaşkına döndü. Steve Jobs üsteledi: “Ne dedin anlamadım, bakir misin yoksa?” Aday ne yapacağını şaşırdı. Bunu fark eden Jobs konuyu değiştirerek “Kaç defa LSD* aldın?” diye sordu. (*Liserjik asit dietilamid adındaki uyuşturucu)Andy Hertzfeld anlatıyor: “Zavallı adam kıpkırmızı olmuştu. Ben de konuyu değiştirmek adına direkt olarak teknik sorulara geçtim.” Teknik sorulara verdiği cevaplarda kısık sesle konuşan adaydan Steve Jobs sıkıldı ve ekip arkadaşları Smith ve Hertzfeld’i güldürmek için araya girdi: “Gobble, gobble, gobble…” (hindi sesiymiş)
Zavallı adam, “sanırım ben bu iş için doğru kişi değilim” diyerek kalktı, gitti.


8) Ofis ortamında da çalışanlarına sürekli “kovuldun” şakaları yaparmış. Sinirlendiğinde ya da istediği olmadığında karşısındakinin kalbini kırmaktan çekinmezmiş.

Özellikle asansörde kimse onunla karşılaşmak istemezmiş. Asansöre her bindiğinde istisnasız “kovuldun” şakaları yaparmış.

This post is also available in: English

Kategoriler: Girişimcilik, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/