Apple’dan 10. Yıl Hediyesi: iPhone X

Apple, iPhone serisinin devamı olan iPhone 8’lerle birlikte, özel telefonu olan iPhone X’i bizlere duyurdu. Özel olmasının anlamı; ilk telefonunun üzerinden tam 10 yıl geçmesi olduğu için herkes, Apple’dan fazlasıyla özel ve farklı bir telefon bekliyordu. Bu beklentiyi karşılamak amacıyla iPhone X, önceki serilerine göre tamamen farklılıklara imza atmış gibi görünüyor. Şimdi “Apple tam olarak beklentiyi karşılayabilmiş mi?, Cihaza yeni olarak neler eklenmiş?” sorularını cevaplayacak şekilde, cihazın özelliklerini sırasıyla detaylı olarak inceleyelim.

Ekran

Herkesin fazlasıyla merak ettiği tam ekran konusu, uzun zamandır iPhone serisinde bekleniyordu. İlk olarak iPhone 8’i tanıtan Apple, tam ekran olmadığı için herkesi fazlasıyla şaşırtmış ve hayal kırıklığına uğratmıştı fakat sonrasında iPhone X’i gören herkes, telefona hayranlıkla bakakaldı. Peki bu büyük ekran bizlere neler sunuyor, biraz onları inceleyelim.

İlk olarak aygıt ve ekran arasındaki sınırı ortadan kaldıran 5.8 inç büyüklüğünde ve yepyeni bir ekran olarak karşımıza çıkıyor. 2436×1125 piksel çözünürlükle 458 PPI’lık AMOLED ekranla bizlere fazlasıyla performans sunacağını söyleyebiliriz. Süper retina ekranı hem HDR10 hem de Dolby Vision formatlarında HDR’ı destekliyor. Bu şimdiye kadar üretilmiş en iyi iPhone ekranı demek oluyor.

İşlemci

Apple, beklentiyi karşılamak için sadece ekran olarak değil performans olarak da büyük değişikliklere imza atmış gibi görünüyor. Ne demek olduğunu şu şekilde anlatabiliriz: iPhone X, 2’si düşük 4’ü yüksek hızda çalışabilen 6 çekirdekli A11 biyonik çip işlemcisi ile birlikte geliyor. Bu, bugüne kadar akıllı telefonlarda kullanılan en güçlü ve en akıllı çip olarak görülüyor. Saniyede 600 milyara kadar işlem yapabilen nöral bir sisteme sahip. Yani bir önceki telefonu iPhone 7’ye göre %25 daha hızlı olacak da diyebiliriz. Ayrıca A11 biyonik işlemcide bulunan bir motor sayesinde, birazdan bahsedeceğimiz yüz tanıma işlemi için makine öğrenme algoritmaları ile daha özel bir donanıma sahip durumda.

Face ID

Yukarıda bahsettiğimiz yüz tanıma özelliğini şimdi biraz daha detaylı olarak inceleyelim. Daha önceki sürümlerinde bildiğimiz gibi sadece Touch ID‘yi kullanan Apple, tekrardan kendi modellerinde bir ilke daha imzasını attı. Face ID’yi telefon kilidini açma, ödeme işlemleri gibi daha birçok alanda kullanabileceksiniz. Apple’ın belirttiğine göre Face ID’ye, güvenlik konusunda tamamen güvenebiliriz. Öyle ki, sakalınız büyüdüğünde bunun farkına varabilme gibi özellikleri de eklenmiş durumda. Burada asıl önemli olan; bildiğimiz gibi Tocuh ID’de 50.000’de 1 kırılma şansı vardı, fakat Apple’ın yaptığı açıklamaya göre bu oran Face ID ile birlikte 1.000.000’da 1’e yükseltildi.

Kamera

Tabi her konuda yeniliğe imza atılmış olan bu telefonda, kamera konusunda da dikkate değer gelişmeler yapılmış. Dikey olarak iki kamerası bulunan cihazda; biri f/1.8, diğeri ise 2.4 diyafram aralığına sahip TrueDepth destekli 12 MP’lik arka kameraları mevcut. Daha büyük ve daha hızlı 12 MP sensör eklenen iPhone X’e, yeni filtreler de eklenmiş durumda. Optik görüntü stabilizasyonu(OIS) özelliğine sahip olması da Apple’a göre yeni telefoto olarak adlandırılıyor.
Bunların yanında, derinlik algılayan kameralar ve en ince detaylarıyla yüz haritaları, stüdyo kalitesinde çarpıcı ışık efektlerine olanak veriyor. Arka kameraların her ikisinin de optik görüntü stabilizasyonu özelliğine sahip olması, loş ışıkta bile olağanüstü fotoğraflar ve videolar çekmemize olanak sağlıyor. 60 fps’de 4K videolar kaydedebilen iPhone X’in Full HD’de 240 fps kayıtlar yapabiliyor olması herkes tarafından hayranlıkla karşılandı.

Kablosuz Şarj

Apple uzun zamandır beklenen kablosuz şarj özelliğini, 10.yılına özel bu telefona eklemiş durumda. Artık kablo kullanmadan telefonumuzu şarj edebilecek olmamız, bize büyük kolaylık ve pratiklik sağlayacak. Artık bir çok otel, kafe ve havaalanında bulabileceğimiz kablosuz şarj istasyonlarında şarj edebilecek olmamız, gerçekten büyük bir yenilik.

Son Birkaç Özelliği

İki farklı renk alternatifi bulunan bu cihaz, uzay grisi ve gümüş olarak bizlere sunuluyor. iPhone X artık mikroskobik anlamda suya ve toza karşı dayanıklı olarak tasarlanmış. Dahili hafıza olarak 64 ve 256 GB dahili hafıza birimleriyle birlikte geliyor. 3GB RAM olarak karşımıza çıkan bu modelde, iOS 11’in başarılı yazılımı sayesinde tüm işlemleri 3GB’lık RAM’e sığdırılabilecek.
Kullanım açısından da bizlere birkaç yeni özellik sunuyor. Artık ekranı uyandırmak için tek yapmamız gereken ekrana dokunmak. Üstelik giriş ekranına gitmek için; uygulama içindeyken sadece alttan yukarı doğru kaydırmamız yeterli.
iPhone X ile birlikte gelen bir diğer özellik ise Animoji. Bu özellik; mesajlar gibi uygulamalarda kullanabileceğiniz eğlenceli bir özellik. Suratınızın hareketini bir robot, maymun, at, balık veya bir köpeğe çevirebilirsiniz. Bu kadar özelliği barındıran bu telefonda merak edebileceğiniz en önemli konu batarya olacaktır. Her konuda yenilik yapan Apple, batarya konusunda da eklemeler yapmış durumda. Öyle ki iPhone X, iPhone 7’ye göre 2 saat daha uzun pil ömrü sunuyor.
Bu cihazın özelliklerini saya saya bitirmek biraz zor gibi görünüyor fakat göze çarpacak ve beğenebileceğiniz bütün özellikleri yukarıda saymış durumdayız. İlk başta bahsettiğimiz beklenti konusunda Apple, herkesin beklentisini fazlasıyla karşılamış diye düşünüyoruz. Bir iPhone’dan beklenen özelliklerden fazlasını yapan Apple, tam olarak 10.yılına özel telefonunu hakkıyla yapmış gibi görünüyor.
Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/