Bill Gates’e Göre Koronavirüs (Covid-19) Aşısı Ne Zaman Hazır Olacak?

Microsoft’un kurucusu ve Bill & Melinda Gates Vakfı Başkanı Bill Gates, yakından takip ettiği Koronavirüs aşı geliştirme çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Bill Gates’in kendi blogunda yayınladığı makalesinden satır başları şu şekilde:
“Bu günlerde cevabı en çok merak edilen sorulardan biri, koronavirüs pandemisinden önce Aralık ayındaki hayatlarımııza ne zaman geri dönebileceğiz? Benim bu soruya cevabım şu şekilde: Covid-19’u tedavi etmek için neredeyse mükemmel bir ilaca sahip olduğumuzda veya gezegendeki hemen hemen her insan koronavirüse karşı aşılandığında.”
“Birincisinin yakın zamanda gerçekleşmesi pek olası değildir. Salgını durdurmak için en az yüzde 95 etkili bir ilaca ihtiyacımız var. Şu anda tedavide kullanılacak ilaç adaylarının çoğu o kadar güçlü değil. Çok fazla hayat kurtarabilirler ama bizi normale döndürmek için yeterli değiller.”
“Güvenli ve etkili bir aşı geliştirmemiz gerekiyor. Milyarlarca doz yapmamız gerekiyor, bunları dünyanın her tarafına çıkarmamız gerekiyor ve bunların mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi gerekiyor.”
“ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci koronavirüs aşısı geliştirmenin yaklaşık 18 ay süreceğini söyledi. Ona katılıyorum, ancak benim düşünceme göre bu süre 9 ay’dan 2 yıl’a kadar uzayabilir.”
“18 ay uzun bir süre gibi görünse de, eğer gerçekleşirse bu süre bilim insanlarının yeni bir aşı ürettikleri en hızlı süre olur. Aşı geliştirmek genellikle ortalama 5 yıl sürer. Hedef hastalığı seçtikten sonra, aşı geliştirme çalışmalarına başlar ve hayvanlar üzerinde test edersiniz. Sonra insanlarda bu aşının güvenlik ve etkililiği için testler yapmaya başlarsınız.”
“Güvenli ve etkili bir aşı geliştirmek için, aşının 3 aşamadan geçmesi gerekir. Bu 3 aşamadan da başarılı sonuçlar elde ederseniz, WHO’ya (World Health Organization-Dünya Sağlık Örgütü) ve çeşitli devlet kurumlarına onay için gönderirsiniz. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra da aşıları üretmek için fabrikaları inşa etmeye başlarsınız.”
“Aşının geliştirilmesinde finansal anlamda herhangi bir sorun yok. Hükümetler, özel sektör ve vakfımız (Bill & Melinda Gates Foundation) gerekli finansmanı sağlıyor. Vakfımız dünyadaki en büyük aşı fonuna sahip.”
“Şu anda takip ettiğimiz geliştirme aşamasında 115 farklı Covid-19 aşı adayı var. Bunlardan 8 ila 10’unun özellikle umut verici göründüğünü düşünüyorum.”
“Salgını durdurmak için, aşıyı gezegendeki hemen hemen herkes için kullanılabilir hale getirmeliyiz. Daha önce hiç, dünyanın her köşesine bir şey teslim etmedik. Aşıların üretilmesi ve saklanması özellikle zor işlemlerdir.”
“7 milyar doz (veya çok dozlu bir aşı ise muhtemelen 14 milyar) oluşturmak aylar, hatta yıllar sürebilir ve ilk parti hazır olduğunda hemen dağıtmaya başlamalıyız.”
“Çoğu insan, sağlık çalışanlarının ilk aşılanması gerektiği konusunda hemfikirdir. Peki sırada kim var? Daha yaşlı insanlar? Temel işlerde çalışanlar? Öğretmenler?”
“Düşük gelirli ülkelerin aşıyı ilk alan ülkelerin başında olması gerektiğini düşünüyorum, çünkü insanların bu coğrafyalarda ölme riski çok daha yüksek olacak. Covid-19 fakir ülkelerde çok daha hızlı yayılacaktır, çünkü sosyal mesafe gibi önlemlerin alınması daha zordur. Bu ülkelerde milyonlarca insan komplikasyonlara karşı daha savunmasızdır. Zayıf sağlık sistemleri ve altyapıları, ihtiyaç duydukları bakımı almalarını zorlaştırır. Bu sebeple aşı yapmaya ilk önce düşük gelirli ülkelerden başlamak, milyonlarca insanın hayatını kurtarabilir.”
“Şu anda görmek biraz zor olabilir, ancak tünelin sonunda bir ışık var. Bu salgını atlatma kabiliyetimiz, toplumdaki herkesin üzerine düşeni yapmasına bağlıdır.”
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/