Chat-Bot vs. Google Arama

“Chat-Bot” yani “Sohbet Robotu”, şüphesiz ki son zamanların en ilgi çeken teknolojisi haline geldi. Öyle ki; Facebook Platform üzerinden hizmete sunduğu bot oluşturma servisi sayesinde işiniz için kendi sohbet botunuzu programlayabilmektesiniz. Benzer şekilde, Slack kullanıcıları botlar üzerinden belirli komutlarla otel kiralamadan, gif bulmaya kadar birçok şeyi daha kolay yapabilmekte. Google, I/O etkinliğinde tanıttığı sohbet uygulaması Allo ile sohbetiniz sırasında Google arama motorunun da bir bot olarak sizin sohbetinize eşlik etmesini ve diyaloglarınızın verimliliğini arttırmayı hedefliyor.

Ama kim bu tarz mikro hizmetlerin sohbet arayüzü ile daha iyi olduğunu söyleyebilir ki? Doğrusu, sohbet arayüzü cümlelerinizi yazmanız için ekrana daha fazla dokunmanızı gerektirir ve çoğunlukla arkadaki beyin sizin anlatmak istediklerinizi anlayabilecek kadar akıllı değil.

Bu yüzden Google ile ünlü sohbet botlarını karşılaştırmanın güzel olabileceğini düşündük ve 3 kullanım durumunu sizler için inceledik.

1) Hava durumu denetleme

Google’da “hava” yazarak büyük bir UX ve bir zaman çizelgesi ile bulunduğunuz yerde bugün ve haftanın geri kalanı için hava durumunu öğrenebilmektesiniz. Poncho ise daha güzel ve daha kişisel bir şekilde size hava durumunu aktarabilir ancak kesinlikle daha kolay değil

2) Haber okuma

Google üzerinden aradığınız başlıkla ilgili trend olan makalelere küçük bir kutu içerisinde listelenmiş halde erişebilmektesiniz. CNN’in nispeten yeni sohbet botu ise bu bildirimleri göndermek için sadece başka bir yol. 

3) Alışveriş

Spring sohbet botunun, bir sohbetten ziyade onların web sitesinden daha kişisel içerikler alabilmek için size en fazla 3 seçenek sunan bir arabirim olduğunu göreceksiniz. Sistem tamamen ürün odaklı. Google ise sizlere gelişmiş SEO yöntemleri ile daha geniş bir yelpaze sunmakta ancak üründen çok reklam odaklı olduğu söylenebilir. Hangimiz ayakkabı almak için girdiğimiz bir siteden kahve kupası almadık ki?Sonuç olarak ‘Sohbet Botları’nın Google’ın tahtına gözünü dikmesi zor gibi gözüküyor. Ancak yeterli yapay zeka ile eğlenceli bir sistem sunulabilirse kullanılacağı da aşikar. Bu konuda bakalım büyük şirketlerden daha ne gibi hizmetler göreceğiz. Merakla bekliyoruz.

facebook-paylas2  new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/