Uçan Otomobiller Gerçek Oluyor

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Airbus Group’un CEO’su Tom Enders, havacılık grubunun yıllık sonuçlarıyla ilgili bir basın toplantısı sırasında Londra’da kendinden pilotlu uçan otomobilin bir prototipini şehir yollarındaki trafik tıkanıklığını önlemek için yıl sonuna kadar test etmeyi planladığını açıkladı.

Airbus CEO’su Tom Enders, Münih’teki DLD dijital teknoloji konferansına verdiği demeçte, “Yüz yıl önce kentsel ulaşım yer altına alındı, şu an yeryüzüne çıkmak için teknolojik imkânımız var,” diye belirtti. Airbus, tek kişilik bir araç prototipini yıl sonuna kadar üreteceğini de açıkladı.“Deney aşamasındayız, bu gelişmeyi ciddiye almalıyız” diyen Airbus, tıkanan şehirlerin daha fazla kirlenmesini önlemek için bu teknolojilerin hayata geçirilmesi gerektiğini ve gökyüzünün kullanılması, şehir altyapı planlamacılarının maliyetlerini de azaltabileceğini ekledi. “Uçarken, beton köprü ve yollara milyarlarca dolar harcamanıza gerek yok” dedi.

Enders, dünyanın en büyük ticari helikopter üreticisi olan Airbus’un, otonom araç sürme ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin çoğundan, uçan otomobillerde de kullanmak için yatırım yapmak istediğini söyledi.

 

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/