AB’den Google’a 1.49 Milyar Euro Ceza

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Google’ın reklam hizmetlerinin Google Ads’de ‘piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı’ tespit edildi. Avrupa Birliği’nin Google’a yönelik rekor maddi yaptırımlarına bu sebeple bir yenisi daha eklendi ve şirket 1,49 milyar euro para cezasına çarptırıldı.

AB’den Google’a piyasadaki hakimiyetin kötüye kullanılması nedeniyle ceza geldi.

Avrupa Birliği (AB), Alphabet Inc.’ye ait Google’a, reklam hizmeti AdSense’de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar avro para cezası verdi.

3’üncü taraf internet sitelerinin reklam vermesi engellenmiş.

Google’ın 3’üncü taraf internet siteleriyle bir sözleşme imzalamış. Ve bu sözleşmelerin tümünde bazı kısıtlayıcı maddelere yer veren Google, rakiplerinin bu internet sitelerine reklam vermelerini engelliyormuş.

İlk açıklama Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Danışmanı Kent Walker’dan geldi:

Walker, “Google, AB yasalarına uyumunu güçlendirmek için ürünlerinde kapsayıcı bir değişiklik yapmıştı ve yapmaya devam edecek” dedi.
Bu ceza Google’a AB tarafından verilen 3’üncü en büyük ceza oldu. Google geçen yıl 5 milyar dolar, bir önceki yıl ise 2,4 milyar euro ceza almıştı. Söz konusu cezalar Google’ın arama sonuçlarını piyasa hakimiyetini kötüye kullanarak değiştirdiği iddiası ile verilmişti.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/