ABD Seçimlerinde Son Durum Ne? Hangi Aday Önde? Seçmen Dağılımı Nasıl?

Amerika Birleşik Devletleri 46. başkanını seçmek için sandığa gitti. Cumhuriyetçilerin adayı olan Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden kıyasıya bir yarış içinde. Tüm dünyanın gözü Amerika’dan çıkacak sonucu bekliyor. Henüz oyların tamamı sayılmamışken Trump başkanlığı kazandığını duyurdu. Biden ise henüz sayım işleminin bitmediğini söyledi.
Donald Trump’ın Oy Kitlesi Kimlerden Oluşuyor?

DW’nun haberine göre Donald Trump’ın seçmen kitlesinin büyük kısmını üniversite eğitimi almamış beyaz erkekler oluşturuyor. Washington Post’un yaptığı ankete göre bu grubun %72’si Trump’a oy veriyor. Üniversite mezunu beyaz erkeklerin ise %54’ü sandıkta Trump’ı destekliyor.
Kadınlara karşı söylemleriyle büyük tepki çeken Trump, üniversite mezunu olmayan beyaz kadınların %62’sinden oy alıyor. Üniversite mezunu beyaz kadınların ise %42’si Trump’ı destekliyor.
Irkçı söylemleriyle sürekli gündeme gelen Trump’ın bu söylemleri ona sandıkta geri dönüyor. Siyahlardan yaklaşık %12 oy alabilen Trump, Latin ve Asya kökenli seçmenden de yeterince oy alamıyor.
CNN’in anketine göre genç nüfus Donald Trump’ı desteklemiyor.


Joe Biden’ın Oy Kitlesi Kimlerden Oluşuyor?

Açıklanan son verilere göre yapılan analizlerde Biden’ın oy kitlesi şu şekilde: Kadınların %56’sı erkelerin ise %46’sı Biden’ı destekliyor.
Beyazların desteği büyük ölçüde Trump’a giderken, Obama döneminde başkan yardımcılığı yapan Biden siyahların %87’si tarafından destekleniyor. Asya ve Latin kökenli vatandaşlar ise sandıkta Biden için oy kullanıyor.
Genç nüfusun %61’i Trump’a karşı Biden’ı destekliyor. 29-64 yaş arası seçmenlerde ikisinin de oy oranı aşağı yukarı aynıyken, 65 yaş üzeri seçmenlerin %48’i Biden’ı destekliyor.
Üniversite mezunu seçmen kitlesine bakıldığında ise %55’inin Biden taraftarı olduğunu görüyoruz.


Son durum:

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/