Japonya’da Yemeğe 3 Dakika Erken Çıkan Çalışan Kamuoyundan Özür Diledi

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Japonya’da enteresan bir olay yaşandı. Öğle yemeğine gitmek için ofisi 3 dakika erken terk eden ve son 7 ayda bu olayı 26 kez tekrar eden kamu kurumu çalışanı, müdürleriyle birlikte ekran karşısına çıkarak kamuoyundan özür diledi. Ayrıca kendisi yarım günlük maaşını da iade etti. Yetkililer ise duruma daha erken müdahale edemedikleri için üzgün olduklarını söylüyorlar.
Milliyet’in haberine göre, Japonya’nın Kobe kentindeki ‘Kobe Su Dağıtım Bürosu’ adlı kamu şirketinin yöneticileri, 64 yaşındaki bir çalışanının 7 aylık bir dönem boyunca (Eylül 2017- Mart 2018) 26 kez yemek saatinden 3 dakika önce masasını terk ettiğini ve şirket binasının karşısındaki yemek dükkanına gittiğini tespit etti. Şirket yöneticileri bunu tespit ettikten sonra basın toplantısı düzenleyerek kamuoyundan özür diledi.

“Son derece üzücü bir skandal yaşandı. İçten özürlerimizi sunarız”

Mesai saatlerinden toplamda 78 dakikayı kullandığı belirlenen çalışan da “Çok pişmanım” dedi ve yarım günlük maaşını iade etti.
Şirket sözcüsü ” Yemek saati 13.00’te ancak aradan önce masasından ayrıldı” dedi.
Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre işçilerin 1 yılda 20 günlük izin hakkı bulunuyor ancak yüzde 35’i bu hakkını kullanmamayı tercih ediyor.
Ayrıca ülkedeki şirket çalışanlarının 4’te 1’i ücretlerini almadan ayda 80 saatin üzerinde fazla mesai yapıyor. Yüzde 12’lik bir kesimin ise fazla mesai yaptıkları süre ayda 100 saatin üzerine çıkıyor.
Kategoriler: Gündem, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/