Burger King’den McDonald’s’a Gönderme: Asla Bir Palyaçoya Güvenme

Burger King ve McDonald’s arasında yıllardır süre gelen rekabet hız kesmeden devam ediyor. Hatta bu sefer işin içinde Stephen King ve kalemiyle hayat verdiği korkutucu palyaçosu da var.
King’in 1986 yılında kaleme aldığı romanı “It” yani “O” romanından yola çıkarak sinemaya uyarlanan filmin baş karakteri ürpertici bir palyaço olan Penvywise.
Bu palyaço; yetişkinler tarafından görülemeyen çeşitli güçler kullanarak Derry kasabasında yaşayan çocukları her 27 yılda bir avlayan bir varlıktır.
McDonald’s’ın maskotu Ronald ise filmdeki bu tehlikeli karaktere olan benzerliğiyle göndermelerden nasibini alıyor; öyle ki film baştan sona paket halinde “Burger King’in en uzun reklamı” olarak kabul edilmiş bile.
Konu McDonald’s olunca silahlarını kuşanmaktan çekinmeyen Burger King ise, oldukça yerinde bir gerilla pazarlamasıyla karşımıza çıkıyor.
Burger King öncelikle bu filmi McDonald’s’ın haksız bir tanıtımı olarak gördü ve The Hollywood Reporter’a göre Rusya’da filmin gösteriminin engellenmesine yönelik talepte bulundu.
Bu girişimleri sonuçsuz kalınca bu olayı kendi yararlarına çevirecek bir hamlede bulunan Burger King; filmin Almanya’da gerçekleşen prömiyerinde, film sonuna yerleştirdikleri sloganla tüm salonun ilgisini üzerine toplamayı başardı.

Slogan diyor ki;

Ders: Asla bir palyaçoya güvenme.

Filmi bilemiyorum ancak bu pazarlama hamlesi izleyicilerden tam not aldı.
Burger King, yerleştirdikleri bu reklama ve izleyicilerin tepkilerine yer verdikleri videoyu Youtube kanalı üzerinden paylaştı.
Kategoriler: Gündem, İş, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/