Apple CEO’su Tim Cook: Gelecek AR’da, VR’da Değil

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Tim Cook, AR ile derinden ilgilendiklerinin bilinmesini istiyor. Apple CEO’su her fırsatta arttırılmış gerçeklik hakkında oldukça heyecanlı olduğunu, aynı heyecanı Apple Watch tanıtılmadan önce bileğine baktığında ve bu alanın kullanışlı olabileceğini söylediğinde de yaşadığını belirtiyor.

Avrupa’da yaptığı bir haftalık gezide The Independent ile yaptığı röportajda Tim Cook, AR’ı “akıllı telefon gibi büyük bir fikir” olarak gördüğünü söyledi.

Cook, arttırılmış gerçekliğin kişinin çevresiyle uyum sağlarken sanal gerçekliğin ise kişiyi o ortamdan uzaklaştırdığını söylüyor. “Artırılmış gerçeklikten heyecan duyuyorum, çünkü dünyayı kapatan sanal gerçekliğin aksine AR, bireylerin dünyada bulunmasına izin verirken aynı zamanda anlık olarak olaylarda değişime izin verir. Çoğu insan kendisini uzun süre dünya ile iletişimini kesmek istemez ve ayrıcı bugün bunu yapmamamızın en büyük nedeni ise VR’ın uzun süreli kullanımının hasta edebilmesi. Ancak AR ile dikkatinizi dağıtmadan, dünyanızın bir parçası olarak günlük hayatınıza girerek bunu yaşayabilirsiniz.”

Açıkçası, Apple’ın sadece Cook’un hevesine dayalı ve yalnızca VR’ı kötülemeye dayalı bir AR stratejisi var gözüküyor. Röportajda, Cook, AR fikrini akıllı telefonun kullanımı ile birleştirilebilmesini ihtimalini karşılaştırıyor.Bu, Apple’ın AR temelli yeni bir ürün kategorisi girmeyi planladığı anlamına gelebilirken Cook, iPhone’un AR için şimdiye kadarki en uygun platform olabileceğini düşünüyor.

“Ben akıllı telefon gibi büyük bir fikir olarak görüyorum. Akıllı telefon herkes içindir, iPhone’u belirli bir demografik, ülke veya dikey pazarla ilgili düşünmek zorunda değiliz; çünkü herkes için. Bence AR da aynı derecede büyük, hatta çok daha büyük. AR’yi, iPhone’umdaki silikon olarak görüyorum. Tek başına bir ürün değil, ama temel bir teknoloji. Ancak, bu teknolojinin yaygınlaşması için daha keşfedilmesi gereken şeyler var. Bence insanlara günlük yaşamda ve gerçek hayatta bir çok konuda gerçekten yardımcı olabilir, bu yüzden de oldukça heyecanlıyım.”

Cook’un AR’yi geliştirmeye yönelik konuşmalarının yanı sıra, Apple’ın arttırılmış gerçeklik özelliklerini gelecekte iPhone kameralarına entegre etmeyi planladığı, AR içeren giyilebilir bir gözlük ürünü geliştirdiği ve AR teknolojisini tekrar araç dışı projeyle kullanmayı planladığı da söylentiler arasında. Bu söylentilerin en büyük dayanağı ise Apple’ın son zamanlarda AR yazılımını geliştiren bir firma olan Metaio’nun da dahil olduğu teknoloji şirketleri satın alması.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/