Kardeşi Havasızlıktan Hayatını Kaybeden Yaren, Sürücü Uyarı Projesiyle Birinci Oldu

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Geçtiğimiz Kasım ayında hepimizin yüreğini burkan talihsiz bir olay yaşanmıştı. Okul servisinde unutulan ve havasızlıktan hayatını kaybeden 3 yaşındaki Alperen Sakin’in 11 yaşındaki ablası Yaren Sakin, bu acı olaydan yola çıkarak geliştirdiği “Okul servislerinde güvenliğin arttırılması için sürücüyü uyaran alarm sistemi” projesiyle TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması’nda birincilik ödülü aldı.
TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması kapsamında İzmir bölgesinde dereceye giren öğrencilere, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Kültür Merkezi’nde düzelenen törenle ödülleri verildi. Türkiye genelinde 11 bin 352 projenin katıldığı yarışmaya İzmir’den 635 proje yer aldı. 635 projeden 80’i sergilendi.

Fizik dalında birincilik ödülünü kazan Yaren Sakin adı okununca ağlayarak sahneye geldi: “Çok güzel bir duygu, gururluyum”

“Çok heyecanlıydım. En son adım okununca dereceye girmediğimi düşündüm. Üzülmedim çünkü burada olmak da çok güzel. Aslında çok beklemiyordum. Sürpriz oldu. Heyecanlıyım ve gururluyum”

Baba Serkan Sakin ise kızıyla gurur duyduğunu söyleyerek, “Bu projeyi destekleyenler koca yürekli insanlar. Önemli olan burada derece değil. Bütün yavrularımız bir şeyler için çabaladı. Gönüllerde birinci onlar. Hepsinin emeğine sağlık. Yaren bu zamana kadar kardeşi için çalıştı. Dileğinin sonuna gelmesine ramak kaldı. İnşallah dört dörtlük olacak her şey” diye konuştu.
Yaşanan bu büyük acıdan Yaren Sakin, başka ailelerin de aynı acıyı yaşamaması adına ‘servis içi güvenlik’ konularında araştırma yapmaya başladı. Öğretmenleri ve aile bireyleri, Yaren’e destek olarak onun bu fikrine destek oldular.
Yaren Sakin, projeyi şöyle anlatmıştı:
“Ağustos ayında kardeşim Alperen serviste unutulduğu için ben ve ailem çok büyük bir acı yaşadık. Ben başka ailelerin böyle bir acı yaşamaması ve başka çocukların da serviste unutulmaması için böyle bir proje başlattım. Serviste unutulma olayları servis şoförlerinden kaynaklanıyor, şoförler servisi kontrol etmeden kontağı kapatıp iniyorlar. Bu projemizde iç arka kısma bir buton yerleştireceğiz. Şoför her kontağı kapattığında bu butona 2 dakika içerisinde basmak zorunda kalacak. Şoför eğer ki basmazsa, unutursa 2 dakika içerisinde bu buton alarmı çalıştıracak, servis şoförünü uyaracak. Şoför unuttuğunda butona basmadığı için buton uyarı yapacak. Şoför butona basmak için servise gelecek ve servisin içini kontrol edecek, çocuk da kurtulmuş olacak. Projenin sonunda bu sistemin okul servislerinde zorunlu olmasını istiyorum. Araştırmalar yaparken serviste unutulma olaylarının fazla olduğunu gördüm. Çok üzüldüğüm için böyle bir proje geliştirdim, bir daha da böyle bir şeyin olmamasını istiyorum.”

Aynı acıları başkalarının da yaşamaması adına geliştirdiği bu güzel proje ile TÜBİTAK yarışması fizik dalında birinci olan Yaren Sakin’i tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. ?

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/