Dünyanın En İyi İlk 500 Üniversitesi Listesinde Türkiye’den 2 Üniversite: Çankaya ve Sabancı

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Yüksek öğrenimle ilgili İngiltere’de yayımlanan Times Higher Education (THE) dergisi “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” listesini açıkladı. Listede ilk 500’de ülkemizden iki üniversite bulunuyor: Çankaya Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi

Times Higher Education dergisi, bu sıralamayı öğretim kurumlarının bilimsel araştırmalarını, uluslararası konumlarını ve çalışmalarını, gelir artışlarını ve listede geçmiş yıllarda bulundukları sıralamaları göz önüne alarak yapıyor. Türkiye’nin değerlendirmeye alınan 34 üniversitesi bulunuyor.
2020 yılı göz önüne alınarak yapılan listede ilk 600’ün içerisinde Bilkent, Hacettepe ve Koç; ilk 800’ün içerisinde ise Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ bulunuyor. Bir önceki yılda ilk 500 içerisinde Sabancı Üniversitesi ve Koç Üniversitesi yer almıştı.
Oxford Üniversitesi, dört senedir dünyanın en iyi üniversitesi olarak ilk sıradaki yerini koruyor. İkinci sırada ise California Institute of Technology (CalTech), üçüncü sırada ise Cambridge Üniversitesi bulunuyor.
2020 listesinde 92 ülkeden 1.400 üniversite yer alıyor. THE’nin yaptığı açıklamaya göre, Oxford Üniversitesi birinci olmasına rağmen, İngiltere’deki diğer üniversiteler sıralamalarda geriye düştü.
İlk 200 üniversite içerisinde ABD’den 60, İngiltere’den 28, Almanya’dan 23 ve Avustralya’dan 11 üniversite yer alıyor.
Dergiden yapılan açıklamada Çin’deki üniversitelerin aldıkları devlet yardımları sayesinde güçlendiği, ABD’nin ise dünyanın en seçkin öğrencilerinin tercih ettiği ülke olduğu belirtiliyor. Kanada, İtalya ve Almanya ise üniversitelerinin gücünü arttırdığı ülkeler içerisinde. Aynı zamanda İran, 11 üniversitesini daha listeye sokarak listedeki üniversite sayısını 40’a çıkardı. Latin Amerika’nın ise üniversite yarışında zorlandığı belirtildi.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/