Arkadaşlarınızla Sanal Bir Dünyada Buluşmak: Facebook Spaces

Facebook bugün, F8 2017 Konferansı’nda yeni platformu Facebook Space’i tanıttı. Facebook Space, insanların arkadaşlarıyla sanki aynı odadalarmış gibi eğlenceli, etkileşimli bir sanal ortamda buluşmalarını sağlayan sanal gerçeklik uygulaması. Facebook Space şu an Oculus Rift için beta olarak kullanıma sunuluyor ve Oculus Store’dan indirilebiliyor.


Kendi kimliğinizi oluşturarak başlayabilirsiniz

Facebook Space’te sizi temsil eden bir kimlik oluşturmanız oldukça kolay. Bu, insanların sizi tanımasına yardımcı olacak ve sanal deneyiminizi gerçeğe yakınlaştıracaktır. Facebook üzerinden bir fotoğrafınızı seçerek başlayabilir, daha sonra istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Belirlediğiniz kimliğe uyum sağladığınız sürece; göz renginizi, saç stilinizi, yüz şeklinizi ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.


Sevdiklerinizle bir araya gelebilir, eğlenebilir ve bu deneyimi paylaşabilirsiniz

Facebook Space ile görünüşünüze karar verdikten sonra arkadaşlarınızı davet edebilir ve deneyime başlayabilirsiniz. Facebook içeriklerini sanal gerçeklik boyutunda görebilir; 360 derece video ve fotoğraflarla yeni yerler keşfedebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte kendi Timeline’nınızdan kişisel bir anınızı tekrar yaşayabilir veya arkadaşlarınızdan/takip ettiğiniz sayfalardan seçeceğiniz ilgilendiğiniz yeni bir şeyi keşfedebilirsiniz.


Deneyiminizi daha çok insanla paylaşabilirsiniz

Facebook Space sayesinde Messenger’dan arkadaşlarınızı arayabilir ve sanal ortamınıza başka arkadaşlarınızı da dahil edebilirsiniz. Ayrıca selfie çubuğu ile sanaldaki deneyiminizi fotoğraflayabilir ve Facebook’ta arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.


Deneyiminizi kendiniz kontrol edebilirsiniz

Facebook Space’in herkes için rahat bir yer olması istendiği için tüm kontrol kullanıcıya bırakılıyor. İstediğiniz zaman duraklatabildiğiniz gibi istediğiniz zaman geri dönüş yapabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızı sessize alma veya ortamınızdan kaldırma yetkisi de sizde. Bu özelliğiyle Facebook Space, kullanıcıyı tanıdığı/güvendiği arkadaşları ile bir araya getirmeyi ve tamamen pozitif bir etki yaratmayı amaçlıyor.


Sırada ne var?

Mark Zuckerberg, artırılmış gerçeklik teknolojisinin önemine işaret ederek, bu teknoloji sayesinde üç boyutlu efektlerin Facebook’a yüklenen fotoğraflara uygulanabileceğini söylüyor. Facebook Space’in sadece bir başlangıç olduğunu özellikle vurgulanıyor. Beta sürümünün ardından kullanıcılardan gelen geri bildirimler ile yeni özellikler ekleneceği belirtiliyor. Ayrıca bu sanal gerçeklik deneyiminin zamanla daha çok platforma getirilebileceği söyleniliyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/