Yeni İletişim Dilimiz: Emojiler!

Sözcüklerin ve ifadelerin yetersiz olduğu o zamana geldik sonunda, artık yepyeni bir iletişim dilimiz var; Emojiler! SMS, Messenger, WhatsApp derken artık yeni bir konuşma dilinin oluşması şart olmuştu. Akıllı telefonların da cebimize girmesiyle yeni iletişim kodları oluşması kaçınılmaz oldu.

Önceleri yalnızca ? ve ? ifadeleri vardı. Bunlar da duygularımızı anlatmakta yetersiz kalıyordu tabii! Karşılıklı yanlış anlaşılmalar falan derken baya bir sıkıntı yaşadık. Hayatın hızlanması ile gençler, aralarında kelimeleri kısaltmaya başladı ki bu henüz mesajlarını okuyabilecek kadar telefonlara alışan bir anne-baba nesli için anlaşılması imkansız sözcüklerdi. Belki de gençlerin de istediği buydu kim bilir? ?

Zamanla teknoloji gelişti, haliyle telefonlar da gelişti. Sayılardan ve harflerden mesajlarda şekil oluşturma döneminden akıllı telefon dönemine geldik. Artık cebimizde bilgisayarımızı, banka kartlarımızı, oyun konsollarımızı, kısacası dünyamızı taşıyoruz. Hal böyle olunca iletişim şeklimiz de kendini yeniliyor. Henüz anlamını tam kestiremediğimiz emojiler olsa da birleşimlerinden uçsuz bucaksız bir dil çıkacak kadar çok emojimiz var.

Artık iş sadece surat ifadeleri ile de bitmiyor yemekler, bayraklar, hava durumları, tatil modları ve spor emojileri de var. Bir yabancı dil bilmesek bile sadece emojilerle günlük bir sohbet gerçekleştirmemiz, sıkıntımızı anlatmamız çok kolay! Emojiler ten renkleri seçenekleri ile gönlümüzü çelmişti zaten. Bunu biraz daha irdelersek yaşam zevkleri, değişen ve gelişen hayat tarzları ile birbirinden farklı dünyaları birbirine bağlayan emojiler kucaklayıcı ve bağlayıcı bir dünya yaratıyor. Bir emoji ifadesi ile dilini hiç bilmediğimiz bir ülkenin vatandaşları ile derdimizi anlatacak kadar anlaşabiliriz öyle değil mi? Düşününce emojiler bambaşka bir dünya yaratmamış mı sizce de?

Emojiler o kadar geniş bir dünya haline geldi ki artık bazı ünlüler bile kendi emojilerini çıkarmaya başladı. Bunun oldukça da eğlenceli bir markalaşma olduğunu söyleyebiliriz. 10Podolski-Twitter işbirliği sonrasında #Poldi hashtagi ile birlikte kullanılacak özel bir Poldi emojisi tasarlandı.

Kategoriler: Kreatif, Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/