Alman Yemekleri: Denemeniz Gereken Birbirinden Güzel 10 Lezzet

Alman yemekleri en beğenilen dünya lezzetleri arasındadır. Sizler için damağınızda lezet şöleni yaşatacak 10 Alman yemeğini sizin için derledik.


1) Wurst

alman yemekleri

Alman yemekleri denilince akla gelen ilk lezzet wurst olabilir. Almanya, dünya çapında en çok sosis çeşitlerini sunmaktadır. Almanya’da tahminen 1.500 farklı çeşit sosis bulunuyor. Bunlar birçok farklı şekilde hazırlanmakta. Çeşitli malzemeler ve benzersiz baharat karışımları içerir. Sosisler dört kategoriye ayrılabilir: çiğ, pişmiş veya yarı kaynatılmış, haşlanmış ve tütsülenmiş, pişmiş veya kurutulmuş jambon olarak ayrılan özel jambon kategorisi. Bu sosisleri ülkenin hemen hemen her yerindeki sokak tezgahlarında bulabilirsiniz.

En popüler çeşitlerden biri, dana eti, sığır eti veya domuz etinden yapılan tavada kızartılmış veya kavrulmuş bir sosis olan Bratwurst’tur. Diğerleri arasında tütsülenip kaynatılan Wiener (Viyana), Blutwurst ve Schwarzwurst bulunur.


2) Rouladen

alman yemekleri

Bu tipik Alman yemeği olan Rouladen; domuz pastırması, soğan, hardal ve ince dilimlenmiş dana eti veya dana etine sarılmış turşudan oluşur. Rouladen ayrıca Yukarı Silezya bölgesindeki geleneksel Polonya mutfağının bir parçası olarak kabul edilir. Śląska (Silezya roulade) olarak bilinir. Ayrıca Španělský ptáček (İspanyol kuşu) olarak adlandırılan Çekya’da da ünlüdür. Karışım bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, sığır eti ile yapılanı son yüzyılda popüler hale geldi.

Ülke genelindeki festivallerde ve aile yemek masalarında karşılaşabileceğiniz bir yemektir. Genellikle köfte, patates püresi, Blaukraut (pişmiş kırmızı lahana) ve kırmızı şarap sosu ile servis edilir.


3) Spätzle

Spätzle

Spätzle için Almanya’nın makarnaya cevabı diyebiliriz. Spätzle, taze yumurta ile yapılan ve genellikle soslu et yemeklerinin yanında servis edilen bir tür küçük erişte veya hamur tatlısıdır Özellikle ülkenin güneyinde popüler bir yemektir. “Spätzle” yapma geleneği, 18. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Hamuru tipik olarak yumurta , un ve tuz olmak üzere birkaç bileşenden oluşur Genellikle peynir (Käsespätzle) ve kavrulmuş soğan ile sunulur. Yemeğin kökeni tartışmalı ve komşu ülkelerde varyasyonlar bulunsa da, Spätzle bir Swabian spesiyalitesidir. Orada genel pişirme kuralı, misafir sayısından bir fazla yumurta kullanmaktır. Spätzle genel olarak Zwiebelrostbraten , Sauerbraten veya Rouladen gibi bol sos veya sos ile hazırlanan et yemeklerine eşlik eder. Gaisburger Marsch (bir Swabian güveci) gibi güveçlerle de servis edilir. Bazı bölgelerde hamur, kiraz (Kirschspätzle), elma (Apfelspätzle), lahana turşusu (Krautspätzle) ve hatta bira gibi başka maddeler içerir.


4) Eintopf

alman yemekleri

Bu geleneksel Alman yahnisinin adı, kelimenin tam anlamıyla “tek kap” anlamına gelir ve içeriğinden ziyade pişirme şekline atıfta bulunur. Bununla birlikte, çoğu tarif aynı temel malzemeleri içerir: et suyu, sebzeler (patates veya bakliyat) ve domuz eti (sığır eti, tavuk veya balık). Eintopf, İrlanda güvecine benzer ve Almanya’nın her yerinde birçok farklı bölgesel spesiyalite bulabilirsiniz.

Bunlara Kassel bölgesindeki Lumpen und Flöh (“paçavralar ve pireler” anlamına gelir) ve Thüringen’deki Linseneintopf (mercimek) dahildir. Lezzet ve iç ısıtan bu lezzetli yemeğin en popüler Alman yemeklerinden biri olmasına şaşmamalı. Bu bölgesel tariflerden birisi de, “Hasenpfeffer”dir. Kesme ya da buğulama et parçaları boyutlandırılmış ve içine kızarmış ile soğan ve yapılmış bir marine şarap ve sirke ile süslenir.


5) Kartoffelpuffer

Kartoffelpuffer

Kartoffelpuffer, Alman yemekleri arasında en lezzetlilerinden birisidir. Kartoffelpuffer, un, yumurta, soğan ve baharatlarla karıştırılmış rendelenmiş veya öğütülmüş patateslerden yapılan, tavada kızartılmış kreplerdir. Ekşi krema, süzme peynir, elma sosu veya tarçın gibi çeşitli tatlı veya tuzlu çeşnilerle seriş edilebilmektedir. Almanya’nın birçok bölgesinde yaygındırlar, yemeğin diğer bir adı olan “Reibekuchen” adı Rheinland bölgesine özgüdür . Reibekuchen elma sosu ile servis edilebilir çavdar ekmeği, şeker pekmezi. Kartoffelpuffer Noel pazarlarınde veya sokak fuarlarında satılır.


6) Brezel

brezel

Genellikle bir düğüm şeklinde hamurdan yapılan bir tür pişmiş hamur işidir, Alman simidi diyebiliriz. Brezelin üzerine genellikle tuz serpilir. Peynir, şeker, çikolata, tarçın ve farklı tohumlar ile olanlarını da bulabilirsiniz. Alman birası ile birlikte yenebilecek popüler bir Alman yemeğidir. Ülke genelindeki fırınlarda ve sokaklara seyyar tezgahlarında bulabilirsiniz. Genellikle sade, dilimlenmiş ve tereyağlı (Butterbrezel), soğuk et veya peynir dilimleri ile yiyebilirsiniz.


7) Schnitzel

Schnitzel

En bilindik Alman yemeklerinden birisi diyebiliriz. Ekmek kırıntılarına bulanmış ve genellikle bir dilim limonla servis edilen bu ince, kemiksiz et pirzolası, Alman mutfağının önemli bir parçasıdır. Almanya’da Schnitzel terimi , sadece panelenmiş, kızartılmış olanlar değil, genel olarak pirzola anlamına gelir. Schnitzel Wiener Art (Viyana tarzı şnitzel), genellikle dana etinden ziyade domuz etinden yapılan, dövülmüş, panelenmiş ve kızartılmış bir pirzoladır. Restoranlar genellikle bir dilim limon ve patates kızartması ile servis eder. Jägerschnitzel (avcı şnitzeli ), mantar soslu bir şnitzeldir .

Jägerschnitzel’in bir Doğu Alman çeşidi, Jagdwurst sosisinden ve sossuz yapılır. Zigeunerschnitzel (Çingene şnitzel), domates, dolmalık biber ve soğan dilimleri içeren zigeuner soslu bir şnitzeldir . Bu şnitzele ayrıca Paprikaschnitzel (dolmalık şnitzel), Schnitzel Balkan-Art (Balkan tarzı şnitzel) veya Schnitzel Budapester Art (Budapeşte tarzı şnitzel) denir . İngilizce “Çingene” terimi gibi, Zigeuner terimi de Romanlar için saldırgan olarak görülebilir . Rahmschnitzel (krem şnitzel), krema soslu bir şnitzeldir. Münchner Schnitzel (Münih şnitzel), Wiener şnitzelinin un, yumurta ve galeta ununa bulanmadan önce yaban turpu veya hardal ile hazırlanan bir çeşididir.


8) Schwarzwälder Kirschtorte 

Schwarzwälder Kirschtorte

Almanya’nın en ünlü pastası: lezzetli Schwarzwälder Kirschtorte (Kara Orman Kirazlı Pasta) Almanya’da 1930’lardan beri yapılan ve zaman içerisinde dünya çapında bir şöhrete kavuşan kremalı geleneksel Alman pastasıdır. Bu tatlı, adını vişnelerden damıtılmış bir likör olan Schwarzwälder Kirschwasser’den alır. İlginç bir şekilde, Alman hukuku aslında pastanın Schwarzwälder Kirschtorte olarak etiketlenmesi için Kirschwasser’ın (bir tür kiraz rakısı) pastada bulunması gerektiğini zorunlu kılıyor. Kökeni tam olarak bilinmese de Schwarzwälder Kirschtorte Almanya’nın Kara Orman Bölgesi olarak adlandırılan bir bölgesi ile anılır.  Zengin çikolatalı kek, kiraz ve çırpılmış kremadan oluşan alternatif katmanlar, lüks bir görünüm için daha fazla krema, maraschino kirazı ve çikolata talaşı ile tamamlanır.


9) Schweinshaxe 

Schweinshaxe 

Schweinshaxe, jambon ya da domuz eklemidir. Genellikle, derisi kemikten kolayca ayrılıncaya, et yumuşak ve sulu hale gelene ve deri gevrek ve kırılgan hale gelene kadar kavrulur. Özellikle Bavyera’da popülerdir. Et, büyük kesimlerde bir haftaya kadar günlerce marine edilir. Et bazen günlerce ve büyük kesimlerde bir haftaya kadar marine edilir. Bu işemin ardından düşük sıcaklıklarda ortalama iki ila üç saat boyunca kavrulur. En popüler garnitürler patates ve lahana çeşitleridir. Ayrıca, Bavyera versiyonu da klasik olarak patates köfteleri ve kırmızı lahana veya lahana turşusu ve patates ile servis edilir. Bunu denemek için en iyi yer kesinlikle Münih’teki en ünlü bira fabrikası olan Hofbraeuhaus’tur.


10) Döner Kebab

alman yemekleri

Döner aslında uzun yıllardan beri Anadolu ve Orta Doğu’da bu topraklarda yapılan bir yemektir. Ancak bir şekilde Almanya’nın “döner kebab” adı ile milli fast foodu haline gelmiştir. Bu yüzden de Alman yemekleri denilince artık akla döner de gelmektedir.

Nasıl mı?

Sadece Almanya’da döner kebap satışları her yıl 3,5 milyar Euro’yu aşan bir rakama ulaşıyor ve her gün 600 ton döner eti tüketiliyor! Almanya’da bu kadar popülerleşmesinin nedendi aslında ülkedeki Alman kökenli olmayan en büyük etnik grubu Türkler oluşturması diyebiliriz. Birçok kişi döner kebabın aslında ilk kez 1972’de Kadir Nurman adlı bir Türk işçi tarafından Berlin’de satıldığını söylüyor. Almanya’da yiyebileceğiniz döner-kebab aslında dürüm ya da ekmek arası döner diyebiliriz. Salata, patates kızartması ile sokak satıcılarında ya da fast food yerlerinde bulabilmeniz mümkün.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/