Hayattan Zevk Almak İçin 5 Öneri

Kubra Akinci

Kubra Akinci

Psychological Counselor | @CEOtudent

Hepimiz hayattan keyif almak, mutlu olmak istiyoruz. Mutluluğu nedenlere bağlıyoruz ve bekliyoruz. Araştırmalara göre hayattan zevk alan insanların pek çok ortak özellikleri var. Zamanın değerini bilmek, hatalarından ders almak ve karşılaştığı olaylara olumlu yönden bakmaya çalışmak bunlardan sadece bir kaçı.
Peki hayattan zevk almak için ne yapmamız lazım? Hayattan zevk almak, mutlu, iyi hissetmek için uygulayabileceğiniz 5 kolay öneriden bahsedeceğim.

1. Çözüm Odaklı Olmak

Hayatımız boyunca bir çok sorunla karşılaşıyoruz. Şikayet ediyoruz, üzülüyoruz, hayal kırıklığı yaşıyoruz. Peki bu sorunların üstesinden gelmek için neler yapıyoruz?

Sizi rahatsız eden, şikayetçi olduğunuz konuları bir kağıda yazın ve kendinize ” Neden böyle oldu? Ne yapabilirim? Ne olmasını istiyorum?” gibi sorular sorun ve cevabını da bir kağıda yazın. Sorun odaklı yaşamak yerine çözüm bulmak istediğiniz zaman, bilinçaltı da çözümler üretmeye başlar ve dikkatinizi çözüme yönelttiğiniz anda, bir şeylerin değişmeye, dönüşmeye başladığını fark edeceksiniz.

2. Olumlu Duygulara Odaklanmak 

Bizi hayat içinde kısıtlayan, kötü hissetmemize neden olan bazı düşünce kalıplarımız vardır. Başaramam, sevilmiyorum, yapamam gibi cümleler bizi olumsuz düşünmeye iter ve gerçeklikten uzaklaştırır. Bu düşüncelerimiz olduğu anda daha gerçekçi, kendimizi iyi hissettirecek düşünceler bulmaya çalışmalıyız. Peki bunu nasıl yapabiliriz? Her akşam gün içinde sizi kötü hissettiren düşünceyi bir kağıda yazın o düşüncelere odaklanıp onu daha akılcı, iyi hissetmemizi sağlayacak alternatif düşüncelerle değiştirin. Zaman içinde olumlu düşünmeye başladığınızı görecek ve iyi hissetmeye başlayacaksınız. Olumlu düşünme üzerine çok faydalı olacağını düşündüğüm Lynn Clark, SOS Duygulara Yardım kitabını okuyabilirsiniz. 

3. Anı Yaşamak

Yaşanan tek an içinde bulunduğumuz andır. Geçmişte yaşananları düşünmek suçluluk duygusunu, gelecekte yaşanma ihtimali olanları düşünmek endişe, kaygı duygusunu uyandırır. Oysaki geçmiş geçmişte kalmıştır, gelecek de henüz yaşanmamıştır. Buradaki videodan ayrıntılı bilgi sağlayabilirsiniz.

4. Kıyaslama Yapmamak

Kendimizi başkalarıyla kıyaslamanın altında kendimizi değersiz görme, kıskançlık duygusu vardır. Kendimizi sürekli başkalarıyla kıyaslamak mutsuzluğu arttırır, üretkenliğimizi azaltır. Kıyaslama yapmaktan vazgeçmek için kendinizi onaylamalı ve ben yeterliyim duygusunu benimsemelisiniz. Küçük adımlar uygulayarak karşılaştırma durumuna son verebiliriz. Kendimiz için doğru olanı bulmak, gurur duyduğumuz yönlerimize, neleri doğru yaptığımıza, hangi konularda kendimizi taktir ettiğimize odaklanmalıyız. Kendimizi geliştirmeli bu konuda cesaretli olmalıyız. Kıyaslama anında kendimizin güçlü yönlerine odaklanmalıyız. 

5.Kendine Zaman Ayırmak

Hayat hızlı bir tempoda devam ediyor ve siz bu tempoda kendinizi kaybediyorsunuz. En son ne zaman kendinle vakit geçirdiniz? Bu kadar uzun vakit yok diye düşünebilirsiniz, haklısınız ama gün içinde kendinize ayıracağınız 10 dakikalık zaman dilimi bile kendinizi iyi hissetmenizin yanında kendinizi tanımanızı da da sağlayacaktır. Gözlerinizi kapatın, derin nefes alın aklınızın içindeki bütün sorunları susturmaya çalışın, sadece kendinize odaklanın. 

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/