İnternet Üzerinden Verilen Reklamlar İçin Stopaj Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlgili uygulama 19 Aralık 2018 tarihli ve 30630 sayılı Resmi Gazete’de 476 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yayımlanmış bulunuyor. Bu kararla birlikte internet ortamında verilen reklam hizmetleri vergi kesintisi kapsamına alındı ve bu hizmetlere ilişkin olarak hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere yapılan ödemelerden, ödeme yapılan kişilerin mükellef olup olmamasına bakılmaksızın 01.01.2019 tarihinden itibaren vergi kesintisi yapılacak.

“01.01.2019 tarihinden itibaren, internet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin olarak, bu hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere stopaj uygulanacaktır.”

Google Ads, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal mecra internet sitelerine reklam veriyorsanız ya da benzeri mecralarda markanıza ait ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmak için gerçek kişi yada dar mükellef fenomen veya influencer’lara ödeme yapıyorsanız, “%15 stopaj vergisi ödeme” yükümlülüğünüz var demektir.

Reklam Ödemelerinde Stopaj Oranı

İnternet üzerinden verilen reklamlarda stopaj ödemesi yapılırken dikkat edilmesi gereken husus; şirket Türkiye’de kurulu bir sermaye şirketi mi değil mi konusu.

Eğer;

◆ Mükellef olsun-olmasın gerçek kişiler: %15 Stopaj
◆ Yurt dışında kurulu şirketler yada yaşayan kişi dar mükellefler: %15 Stopaj
◆ Ltd. — A.Ş. gibi tam mükellef sermaye şirketleri: %0 Stopaj (yani ödemeyecek)
Yukarıdaki kısmı biraz açıklayalım. Siz eğer şirket olarak herhangi bir aracı olmadan direk Facebook’a reklam verirseniz Facebook dar mükellef olduğu için %15 stopaj ödemeniz gerekir. Eğer bu işlemleri yapan bir Ltd şirketine ödeme yaparsanız herhangi bir stopaj ödemeden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer gerçek kişi mükellefiyeti olan bir Instagram fenomenine markanızı tanıtmanız için ödeme yaparsanız %15 stopaj ödemeniz gerekir.

Verginin Doğması ve Beyan Edilmesi

Vergiyi hizmeti veren değil hizmeti alan taraf ödeyecektir. Yani siz markanızı tanıtmak için Türkiyede kurulu olan Ltd yada A.Ş. dışında herhangi bir kişi yada kurumdan bu hizmeti alırsanız ve muhasebe kayıtlarınıza gider olarak kayıt ederseniz ilgili ayda muhtasar beyannamesi ile stopajını da devleteye ödemek zorundasınız.

Stopaj Nasıl Hesaplanacak?

Örnek
A Ltd. Şti. ürünlerinin tanıtımını yapması için instagram fenomeni olan B kişisine 1.700 TL öder ise %15 stopaj ödemesi yapması gerekecektir.
◆ Toplam bütçe 2.000 TL
◆ B kişisine ödenen: 1.700 TL
◆ Stopaj: 300 TL
Stopaj toplam bütçe üzerinden hesaplanacaktır. (2.000×0,15)
Eğer ödenen hesap üzerinden hesaplamak istiyorsanız (1.700×0,85 ile toplam bütçeye ulaşıp %15’ini alabilirsiniz.)
Özet:

476 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile uygulamaya başlanacak olan stopaj uygulaması ilgili kararın 6. Maddesi gereği bu karar hükümleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecektir. Uygulama tebliği yayınlandıktan sonra tüm uygulama daha net anlaşılacaktır.

01.01.2019 tarihinden itibaren, internet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin olarak, bu hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere stopaj uygulanacaktır. Yani eğer Facebook, Google gibi internet mecralarında reklam vermek isterseniz %15 stopaj ödemeniz gerekecektir.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/