Mark Zuckerberg Skandala Dair İlk Açıklamayı Yaptı: Hata Yaptık

Son günlerin küresel boyuttaki skandalı Facebook, Trump ve Cambridge Analytica arasında 50 milyon kullanıcı profiline ait verilerin usülsüz paylaşımı hakkındaydı. Olayların aşama aşama nasıl gerçekleştiğiyle ilgili dün detaylı bir içerik hazırlamıştık.
İddialara sessiz kalan Mark Zuckerberg ise dün gece Facebook profilinden bir gönderi paylaşarak önemli açıklamalarda bulundu.
Açıklamada yaptıkları hataların, kullanıcıların verilerinin analiz şirketinin eline geçmesine neden olduğunu belirtti. Açıklamada “Verilerinizi koruma sorumluluğumuz var, eğer bunu yapamıyorsak sizi de hak etmiyoruz demektir” ifadesine yer verdi.
BBC Türkçe’nin haberine göre açıklamada, “Tam olarak ne olduğunu anlamak ve tekrar yaşanmasına engel olmak için neler yapılması gerektiğini inceliyordum. İyi haber, buna engel olmak için gerekli adımlar yıllar önce zaten atılmıştı. Ama yine de hata yaptık” dendi.
Zuckerberg, verileri elde etmek için Facebook’ta kişisel bir test uygulaması açan ve bu verileri daha sonra Cambridge Analytica’ya veren akademisyen Aleksandr Kogan’ın yaptıklarından Guardian gazetesi aracılığıyla haberdar olduğunu, kullanıcıların izni olmadan veri paylaşımının şirket politikalarının ihlali sayıldığını söyledi.
Zuckerberg, Kogan’ın erişiminin kesildiği ve Cambridge Analytica ile Kogan’dan bu verileri silmelerini istediklerini fakat verilerin silinmediği gerçeğini ise geçen hafta Guardian, New York Times ve Channel 4’un haberlerinden öğrendiklerini ifade etti.
“Aleksandr Kogan, Cambridge Analytica ve Facebook arasındaki güvenin suiistimal edildiğini” söyleyen Zuckerberg bunun aynı zamanda “Facebook ve verilerini Facebook’la paylaşan kullanıcılar arasındaki güvenin de suiistimal edilmesi” anlamına geldiğinden bahsetti.

Açıklamada Facebook’un bundan sonra  atacağı adımlar şöyle sıralandı:

► Sosyal platformun 2014’te ‘veri erişimine erişim kısıtlaması’ getirilmeden önce geniş kapsamlı bilgilere erişimi olan tüm uygulamaların incelenmesi

► Şüpheli faaliyetlerde bulunduğu düşünülen uygulamaların denetlenmesi

► Denetlenmeyi kabul etmeyen uygulama geliştiricilerinin yasaklanması

► Kişisel bilgileri usulsüz kullanan uygulama geliştiricilerinin yasaklanması ve ‘etkilenen tüm kullanıcıların bundan haberdar edilmesi’

Zuckerberg gelecekte yapacaklarıyla ilgili de şunları söyledi:

►Benzer ihlallerin tekrar yaşanmaması için uygulamalara veri erişimi kısıtlaması getirilmesi

►Bireylerin üç ay boyunca kullanmadığı uygulamalara kullanıcı bilgilerine erişim kısıtlaması getirilmesi

►Uygulamalara kaydolurken verilen isim, profil fotoğrafı ve e-posta adresi dışında paylaşılan verilere kısıtlama getirilmesi

►Uygulamalara kullanıcı izni zorunluluğu getirilmesi ve kişisel paylaşımlara diğer özel verilere ulaşım hakkı için kontrat imzalatılması

Zuckerberg gönderinin yorumlarında yakın zamanda CNN ile de röportaj yapacağını da söyledi.
Kategoriler: Gündem, Politika

Yorumlar (0) Yorum Yap

/