İTÜ’den ‘Tesla Otoparkta Çürüyor’ İddialarına Fotoğraflı ve Videolu Yanıt

Ali Ağaoğlu 2012 yılında İTÜ’ye daha iyisinin yapılmasını şart koşarak bir Tesla hediye etmişti ve 5 yıl sonra bugün o Tesla’nın otoparkta çürüdüğünü söylemişti. İşte o haber:
Ağaoğlu’nun bu söylemlerinden sonra İTÜ’den fotoğraflı ve videolu yanıt geldi.
Üniversite, Tesla’nın 28 Şubat 2012’de araştırma için kendilerine bağışlandığını ifade ederek “2012 yılından itibaren Tesla Roadster, öğrencilerin eğitimi ve araştırma faaliyetleri için kullanılmaktadır” bilgisini verdi.
Açıklamada, ‘Tesla Otoparkta Çürüyor’ başlıklı haberlerin asılsız olduğu belirtilerek gazetecilere kapıların her zaman açık olduğu, şimdiye kadar da istenilen bilginin verildiği kaydedildi.
Açıklamada şöyle dendi: “Ayrıca araştırma için hediye edilen bir aracın sürekli gündeme taşınması ve geri istenmesi Türk kültürü ve gelenekleriyle de bağdaşmamaktadır.”
İTÜ, Ağaoğlu’nun üniversiteyi elektrikli araçlar konusunda çalışmadıkları yönündeki suçlamalarına da şu yanıtı verdi:

“İstanbul Teknik Üniversitesi, aynı zamanda elektrikli araçlar konusunda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bunun son örneği İTÜ Teknokent bünyesinde bulunan Derindere Motorlu Araçlar’ın (DMA) üretmeye başladığı elektrikli araçların pillerinin şarj istasyonuna gerek olmadan şarj edilebilmesidir. İTÜ, Araç bataryasının uzun mesafe gitmesine imkan vermeyen araçlardan yola çıkarak bugün tek şarjla 450 kilometre yol alabilen araçları ülkemize kazandırmıştır. Aracımızın bugün çekilen fotoğrafını ve videosunu sizlerle paylaşıyoruz ve aracı görmek isteyen basın mensuplarını kampüsümüzde İTÜ tarafından geliştirilip üretilen yüzde 100 elektrikli minibüsümüzle dolaşmaya davet ediyoruz.”

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/