Üniversite Mezunları Borç İçinde: 279 Bin Kişi Öğrenim Kredilerini Ödeyemediği İçin İcralık

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 279 bin üniversite mezunu insanın, öğrenim ve katkı kredisi borçlarının taksitlerini ödeyemedikleri için icralık duruma geldiği bilgisini verdi.

Hakverdi sordu, KYK cevapladı: “Öğrenim kredilerinden dolayı haciz işlemi başlatılan kaç kişi vardır? Ve toplam tutar ne kadardır?”

Ali Haydar Hakverdi, öğrenim kredisi alan öğrencilerin borçlarına ilişkin 27 Eylül 2018’de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yönelttiği “Öğrenim kredilerinden dolayı haciz işlemi başlatılan kaç kişi vardır? Ve toplam tutar ne kadardır?” sorularına Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından yanıt verildi.
BirGün gazetesinin haberine göre, KYK Genel Müdürlüğü, Hakverdi’nin sorusuna verdiği yanıtta, “Öğrenim/katkı kredisi alan ve muhtelif yıllarda borçlarını zamanında ödemediği için iki ve üzeri aksama yapan 6183 sayılı Kanun kapsamına giren 2018 yılında vergi dairesine bildirilen borçlu sayısı 279.897 kişi” ifadeleri kullanıldı. İcra takibi yapılanların sayısı aktarılırken, tutara ilişkin bir bilgi paylaşılmadı.

“Büyük şirketlerin milyarlarca liralık vergi borçları silinirken, işsiz bırakılan gençlerden bu paranın icra yoluyla alınması kabul edilemez”

Hakverdi, son günlerde çok sayıda üniversite mezunundan, borçlarını ödeyemedikleri için icralık olduğuna dair şikayet aldığını belirtti. Hakverdi şunları söyledi:
“Ülkemizde işsizlik her geçen gün artmakta ve hükümetin yanlış politikaları yüzünden yaşanan kriz daha da derinleşmekte. Son açıklanan Temmuz ayı verilerine göre genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı %19,9 olarak açıklandı. Yani her 5 gencimizden biri işsizken bir de üzerlerine haciz yükü binmiş durumda. İcra takibi yapılan kişi sayısı tarafımıza iletilirken toplam tutar bilgisi verilmedi. Tahminlerimize göre bu tutar 2 milyar TL civarında. Birçok büyük şirketin milyarlarca liralık vergi borçları silinirken bu ülkenin eğitimli fakat işsiz bırakılan gençlerinden verilen öğrenim kredilerinin icra yolu ile alınmaya çalışılması kabul edilir gibi değil.”

Ali Haydar Hakverdi, öğrenim ve katkı kredisi borçlarının silinmesi ve bundan sonra öğrencilere kurum tarafından ‘kredi değil burs’ verilmesine dair kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Kaynak 1,2
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/