Hollanda’da Bir Şirkette İşine Son Verilecek Olanları Şirketin Tüm Çalışanları Belirledi

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

26 Kasım 2018

Hollanda’da bir şirkette Black Mirror senaryolarını aratmayacak olaylar yaşandı. Ekonomik problemler yaşayan Keytoe isimli firma işten çıkarılacak olan personelleri şirketteki tüm personellerin oyları ile belirledi.

Keytoe adlı şirket ekonomik problemler nedeniyle 45 çalışanından 5’ini işten çıkarmaya karar verdi. Bu 5 kişiyi belirlemek için ise tüm çalışanlardan oy kullanılması istendi.

İşten çıkarılacak olanları belirlemek için çalışanlar küçük kağıtlara şirketten ayrılmasını istediği bir ya da birkaç ismi yazdı. Çalışanlardan biri şunları söyledi:

“Maaşlar halka açık, bu yüzden tasarrufları değerlendirmek kolaydı ve devam eden önemli projeleri, onları yürüten insanları da hesaba kattık.”


“Bu kararın çalışma arkadaşlarınız tarafından alınması kovulmaktan çok daha ağır geldi.”

Yapılan oylama ile birlikte işine son verilecek 5 kişi belirlendi. Bu isimlerden biri olan 23 yaşındaki Raphael Schuler şunlar söyledi:

“Bu kararın çalışma arkadaşlarınız tarafından alınması kovulmaktan çok daha ağır. Kriterler objektif; son zamanlardaki performansımızı baz alıyorlar. Ama belki de son günlerde bir şey yaşadım, kafamı meşgul eden bir şeyler oldu ve bu da performansımı etkiledi. Patron konuya daha hakim olduğu için daha iyi bir karar alırdı diye düşünüyorum. Oy veren çalışanların elinde tüm kartlar yoktu.”

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yorumlar (1) Yorum Yap

Fehmi Murat KAYA

Sonraları tekrarı yayımlanan Hülya Uğur' un yarışmacıları dövercesine sunduğu BBC' den alıntılanan "En Zayıf Halka" yarışmasını hatırladım. Sonra az düşününce gelin kaynanadan alın yemek yarışmaları dahil hepsinin bu formatta insanlara empoze edilmesi bu. "Bu kararın çalışma arkadaşlarınız tarafından alınması kovulmaktan çok daha ağır. "

/