Akıllı Robotlarla İş Arkadaşı Olmaya Hazır mısınız?

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Yapay Zeka (AI) ile ilgili tüm gelişmeler yakın gelecekte tüm çalışma alanlarımızı istila edecek yürüyen ve konuşan insansı robotların, çok yakın bir gelecekte bize katılacağı gerçeğinin eşiğinde olduğumuzu görebiliyor muşuz?
Yapay Zeka bugünkü çalışmalarımızı kesinlikle etkilemektedir ve nihai olarak robotlar çalışma arkadaşımız oluncaya kadar meydana gelen gelişmeler çalışma biçimimizi derinlemesine etkilemeye devam edecektir.
Şimdilik, Yapay Zeka, kendi yeteneklerimizi zenginleştirecek olan makine, giyilebilir cihazlar ve daha pek çok alandaki teknolojik geliştirmeler ile birlikte gelişmeye devam edecek ve yapay zeka cihazları pek çok konuda bizlere yardımcı olacak ki bu bir geçiş süreci olacak.
Bu geçiş daha da ilerledikçe Yapay Zeka aygıtlarının verdikleri kararlara ve yönlendirmelere güvenmemiz beklenecek. Veriler gerçek zamanlı olarak işlenecek ve eylemlerimizin sağlam, ölçülebilir olgulara dayanması gerektiğine olan inancımızla çıktılar elde etmemiz gerekecek.
İşletmeler, insan kaynaklarının Yapay Zeka işgücüyle nasıl en iyi şekilde çalıştığını belirlemede bir dönüm noktasında. Kısa vadedeki zorluk; yapay zeka cihazlarını işletmedeki çalışma ekibinin bir parçası olarak kabul etmenin yanı sıra, iş dünyası açısından onları zorlayarak daha da fonksiyonel iyileştirmeler yapmaktır.
Bu yeni gerçekliği tamamlanmamış bir senaryo olarak görenler; insan zekası ile akıllı sistemlerin bir arada var olacağını söylüyorlar ve devamlı olarak bilgi alışverişinin bulunduğu bir geleceği ön plana çıkararak Yapay zekanın insan zekasını artırabilir olduğunu gözler önüne seriyorlar.

Yapay Zeka ve insanların ekip arkadaşı olduğu bugünün iş dünyasından bir kaç örnek

1. Yapay Zeka Giyinme Odalarında, “Oda-Aynası” Uygulaması:
Müşteri deneyimini teknoloji ile zenginleştirmek için tuğla ve harç perakende mağazalarını dönüştüren Oak Lab firmasının yenilikçi “oda-aynası” uygulaması sadece bir alışverişin yapılmasına yardımcı olmakla kalmıyor aynı zamanda RFID teknolojisiyle güçlendirilmiş bir dokunmatik ekrana sahip etkileşimli bir alışveriş komuta merkezi fonksiyonunu müşterilerin deneyimlemesini sağlıyor.
Müşteriler, giyinme odasındaki edindikleri hizmetle, mağaza çalışanlarından yardım talep edebilir ve hatta diğer tamamlayıcı ürünler için öneriler alabilirler.
Oak’sın CEO’su Healey Cypher, bu teknoloji satış ekibinin yerine geçmek için değil, “onların işlerini kolaylaştırmak, daha etkin kılmak” için tasarlandı diyor.
2. Teknolojiyle Küresel Tedarik Zincirini Geliştirmek:
Bext360 uygulamasının block zincir ödemeleri, makine vizyonu ve yapay zeka kombinasyonu ile “tarımsal ürünlerin küresel tedarik zincirini iyileştirmek” gibi bir misyonu var. Bext360, şu anda küçük ölçekli çiftçilerin kahve ticareti açısından adil bir fiyat sunmaları ve anında ödeme yapmalarını kolaylaştıran eksiksiz “Arz(Yapay zeka)” çözümüyle bizleri etkiliyor.
Müşteriler “gözleri” ile bir mobil robot yardımıyla kahve kalitesini hızla ölçebiliyor. Ardından şirketin mobil uygulaması, çiftçi ve alıcının uygun fiyatta pazarlık yapmasına yardımcı oluyor.
Blok zincir teknolojisini kullanarak, uygulama ve bulut tabanlı yazılım, kahve kaynaklarını ve kimlerin onlara ne ödediğini kaydediyor. Kahve toptancısı ve perakendecileri, API’lerini kendi web sitelerine, pazarlama, satış noktası sistemlerine ve tedarik zincir yönetimine yardımcı olan araçlara da entegre edebiliyorlar.
3. Yapay Zeka ile güvenilir ellerdesin:
Otomobil sigorta endüstrisi için hasar süreçlerinde, taşıt hasarının değerlendirilmesi hantal ve zaman alıcı bir işlemdir ancak Tractable firması bunu Yapay Zekaya sahip “uzman gözler” ile gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.
Herhangi bir yapay zeka teknolojisi temelde, kararlarını belirleyen veriler bulundurur. Bu durumda Yapay Zeka Ağı, otomatik talep görüntüleri ve veri politikası için büyük bir veri tabanı üzerinde çalışmaktadır. Yapay Zeka, görüntüleri değerlendirdiğinde ve tartışılabilir bir şey bulduğunda, insanlar tarafından incelenecek şekilde işaretleyebilir. Yine, bu teknolojinin iddia süreci, insan iddiaları temsilcileri için daha kolay, daha doğru ve daha hızlı anlaşılır ve kabul edilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır.
4. Çalışanların sorularını doğru kaynağa yönlendirmek:
Starmind’in bilgisayar yazılımı, çalışanların sorularını doğru organlara yönlendirmek için makine öğrenme kabiliyetini kullanır. Yazılım geçmiş sorguları ve cevapları alır ve bunları günümüz sorularına uygulamayı öğrenir ve yardımcı olabilecek şirket içindeki uzmanları izler. Bu tip makine öğrenimi için insanlar hakkındaki temel bilgiyi, benzer soruları tekrar tekrar cevaplamaya görevli ve aynı zamanda üretkenliği artıracak uzmanlara bırakan pek çok uygulama vardır.
5. Yapay Zeka yönetici yardımcısıdır:
Günümüzün kurumsal dünyasında Baxter Yapay zekası, profesyonellerin başarısız olmasına neden olan pek çok yönetimsel görevi üstlenmeyi amaçlamaktadır.
Bu Yapay istihbarat servisi, yüksek talep gören raporlar oluşturmak için Google Analytics, SQL veritabanları, Excel ve diğer başka uygulamalardan bilgi alabilir.
Bu sıkıcı raporlama görevi, yapay zeka yeteneklerinin güçlü yanlarını ortaya çıkarıyor ve insanlarda en iyi yaptıkları işlere odaklanmak için özgür oluyorlar.

Artık yapay zeka sistemlerini yeni iş arkadaşlarımız olarak kabul edebilir ve öngörebiliriz. Akıllı ve analitik teknoloji yetenekleri konusunda onlara güvenmenin zamanı geldi.

YAZAR: Bernard Marr

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/