Okulun İlk Ders Kuralı: Hayvan Sevgisi

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Namık Kemal Lisesi öğrencileri okulda kedi, köpek, balık, papağan ve tavuk besliyor. Öğrencilerin derslere daha çok motive olduğunu ve hayvanların ise korkularının üstesinden gelmesine yardımcı oluyor.

İlk Ders Kuralı Olarak Hayvan Besleme Geleneği 1990’larda Başladı

 

21 sene boyunca okuldaki öğrencilere eşlik eden ve 2011’de ölen “Black” adlı köpek ve 18 yıl beslenip 2008’de ölen “Pamuk” kedi okulun bahçesine gömülerek, okula hayvan besleme kültürünün yerleşmesine büyük katkıda bulundu. Onlar sayesinde okul bugün 3 köpek, 5 kedi, 3 tavuk, 1 papağan ve 200 balığa yuva oldu.

Okul Müdürü Hilmi Dişbudak, Hayvanların Okul ve Öğrencileri Adına Olumlu Bir Hareket Olduğunu Düşünüyor

 

Namık Kemal Lisesi Müdürü Hilmi Dişbudak, okula 3 yıl önce atandığını ve hayvanlarla iç içe olunan bu ortamın, öğrenciler üzerinde son derece olumlu etkiler yarattığını açıkladı. Okulun maskotu olan Bozok köpek için de sözlerine devam etti.

“İki yıl önce bir de köpek sahiplendik. Öğrenciler ona Bozok adını verdi. Bozok’un okula gelmesiyle öğrenciler hareketlendi, onunla okul bahçesinde koşmaya, eğlenmeye başladılar. Bahçenin çeşitli yerlerine mama kabı ve suluk yaptılar. Ayrıca bahçemizde 10 yıldır bakılan tavuklarımız var.”


“Hayvan Sevgisini Burada Edindim”

Okulun öğrencilerinden Merve Sevim Suludere hayvanların dünyasını bu sayede keşfettiğini ve bakış açısı kazandığını anlatıyor:

“Bozok’la güçlü bir bağım var. Ağır bir kaza geçirdiğinde çok üzüldüm, onun yanında olmaya çalıştım. Özel bir bağ kurduk onunla. Hayvan sevgisini burada edindim. Onların hayatını değiştirebiliyor olmaktan çok mutluyum.”

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/