INTERSTELLAR // FİLM İNCELEMESİ 

Dizi/Film Platformu

Dizi/Film Platformu

İnsan her zaman mutlu değildir ve bu dünyada sık sık kısa bir mutluluk periyodu verilir; Öyleyse neden uzun süre dayanamayacak olan bu rüyadan kaçmaya çalışıyorsun? / Frederic Chopin

konusu: Teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir… 

Film çok duygu yüklü bir filmdi. Filmi bitirdikten sonra şöyle 5 dakika falan duvara bakıp filmi düşündüm. Bu bir bilim kurgu filmi bu zaten aşikar ama sırf bilim kurgudan ziyade çok fazla dramatik sahne vardı. Artık iki türün birleşmesi olan filmler , diziler çok daha fazla ve diğer filmlere göre çok daha fazla ilgi görüyorlar. Bu film 2012 yılında çekildi ve o zaman çok beğenildi, çok konuşuldu ama ben o zaman izleyememiştim iyi ki de izlememişim o zamanlar, çünkü bu filmi izlemek için (bence) biraz bazı şeyler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor , filmden daha çok keyif almak için.

Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum , bir ara filmi Nasa’nın yaptığını düşündüm. Film muhteşem ona lafım yok ama herhalde Nasa bu kadar övülebilirdi. Biliyorsunuz ki dünyanın hayli büyük bir kesmi  Nasa’nın aya hiç çıkmadığını ve bunun insanların gözünü boyamak için bir propoganda olduğuna inanıyor , dünyanın başka bir hayli büyük bir kesmide bunun yalan olduğunu ve aya çıkıldığına inanıyor. Bunun kavgası filmin başlarında baş kahramanımız ve bir öğretmen arasında kısacık sürüyor. Tahmin edersiniz ki baş kahramanımız iyi ve doğru olarak gösteriliyor filmde , öğretmen ise kötü ve yanlış olarak. Nasa’nın çaktırmadan bunu üzerinde durması bana biraz garip geldi. Nasa’nın kaç kere doğruladığı bir şeyi bu filmde yine doğrulamaya çalışması biraz garip değil mi sizce de ?

Bu film size kendinizi baya uzun bir süre sorgulatacak. En önemlisi de zamanı ve aşkı sorgulatacak. Ama bu aşkı bir kadının bir erkeğe olan aşkı olarak görmemek gerek , bir babanın kızına olan aşkı , bir bilim insanının bilime aşkı… “Kesinlikle önerim olan bir film” dememe bile gerek yok siz anladınız zaten. 

İzlemeyi planlayanlara şimdiden iyi seyirler //

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/