Google’ın Uygulamaların Ticari Ömrünü Etkileyebilecek Yeni Algoritması

CepteTamir

CepteTamir

Akıllı telefonlara yerinde tamir hizmeti sunan bir servis. https://ceptetamir.com

Google Play Store, kilitlenmeye eğilimli kalitesiz uygulamaları bulmayı daha zor hale getiriyor.
Ve donmayan, kararlı uygulamaları göz önüne çıkarıyor. 
İki milyondan fazla uygulama dikkatinizi çekmek için yarışırken, Google Play Store’da uygulama ararken bunalmak çok kolay.

Aramaların sonucunun işe yaramaz uygulamalara çıkmamasından emin olmak isteyen Google, dijital pazarında yüksek kaliteli uygulamalara daha fazla görünürlük kazandıran yeni bir sistem uygulayacak.

Google’ın Play Store’a yönelik bu yeni algoritması ile artık daha kararlı, güvenli ve iyi optimize edilmiş uygulamaları; çöken, güvenlik sorunları olan ve teknik aksaklıklar meydana gelen uygulamalardan önce sıralayacak.

Google yeni sıralama sistemine dair ayrıntıları paylaşamasa da teknoloji şirketinin; incelemeler, bildirilen çökmeler, ve uygulamaların kaldırılma oranlarını göz önünde bulundurarak değersiz gördüğü uygulamaları geri plana atıyor.

Bugları onarsanız iyi olur!
Google’ın bu girişim için sebebi iki taraflı. Bir tarafında daha iyi geliştirilmiş uygulamalara görünürlük kazandırmak, geliştiricileri ürünlerde kalite konusunda teşvik etmek ve bunların sonucu olarak kullanıcıların daha kaliteli uygulamalar deneyimlemesini sağlamak.

Diğer tarafta ise algoritma, birden baş gösterip çılgınca bir gecede çok indirilme alan bu sayede görünürlüğü de yüksek olan buna karşılık sadece bir yıldızlık puan alan ve bu yüzden Play Store’un uygulama keşfinin kalitesini standartların altına çeken uygulamaların popülerliğini yumuşatacak.

Bu uygulamanın tam tersini prensip edinen Youtube’un iş anlayışı ‘’zaten popüler olan kanalların videolarından önce daha az popüler olanları öne çıkarmak’’. Bu ilk bakışta biraz anlamsız gözükse de bu sayede insanlar yeni kanallar açılması ve daha fazla içerik üretilmesi için teşvik ediliyor. Bu Google’ın iş anlayışına uymadığından Play Store’a farklı bir algoritma yazılmış.
Google’ın yeni algoritmasının Play Store’un kalitesini ne kadar yukarı çekeceğini bekleyip göreceğiz. Uygulama geliştiricileri milyonlarca rekabetçinin arasından sıyrılmak için sürekli çabalarken bu gelecek olan ekstra cila, birinci sıraya yerleşmek veya tamamen karanlıkta kaybolup gitmek anlamına gelebilir.
Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/