Dünya’nın İlk Açık Deniz Rüzgar Santrali

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Dünyanın ilk açık deniz rüzgar santrali sökülerek, bileşenleri ve yedek parçaları geri dönüştürülmüş ve bir rüzgar türbini, Danimarka Enerji Müzesi’ndeki bir sergide sergilenecektir.
1991 yılında Danimarka’nın güneydoğusunda kurulan Vindeby Açık Deniz Rüzgar Santrali 25 yılı aşkın bir süredir faal olmuştur.
Müteahhitler tarafından santralin 11 rüzgar türbini 2017 yılının Mart ayında itibaren sökülmeye başlanmıştır.
Dong Energy, Danimarka’nın güneydoğusunda 1991 yılında kurulan dünyanın ilk açık deniz rüzgar santralinin demontaj edildiğini açıkladı.
Dong Energy, bu hafta başlarında yapılan bir açıklamada, müteahhitlerin bu yılın Mart ayında santralin 11 rüzgar türbinini sökmeye başladığını açıkladı. Hareketli bir vinç, diğer şeylerin yanı sıra, türbinlerin bıçak ağızlarını ve kulelerini indirmek için kullanıldı ve mevcut temeller şantiye ortamında parçalandı.
Leif Winther, çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bu, denizde bir rüzgar santralinin ilk defa söküldüğü halde, şans eseri, açık deniz rüzgar santralleri inşa etme ve denizaşırı çalışma deneyimimizden yararlanabiliyoruz” dedi.
Winther, “Müteahhitlerle işbirliği içinde, söküm yöntemi geliştirdik ve yetkili makamlarla gerekli tüm izinleri alabilmek için uzun bir süreç geçirdik” dedi.
Dong Energy, rüzgar türbinlerinin bileşenlerinin ve yedek parçalarının “mümkün olduğunca” yeniden kullanılacağını söyledi. Ayrıca bıçaklarının , “yenilikçi gürültü engelleyici bir konsept” olarak nitelendirilen alanda tekrar kullanılmasını arzuluyor.
Vatandaşlar için de, rüzgar türbinlerinden birisi, Danimarka Enerji Müzesi’ndeki bir sergide sergilenecektir.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/