Yoga Yapmak 6 Maddede Başarınıza Nasıl Katkı Sağlıyor?

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Hangi felsefeyi benimserseniz benimseyin, insanın varoluşunun özü, bir amaca sahip, anlamlı, mutlu ve başarılı bir yaşama sahip olmaktır. Hayatımızın başlangıcından bu yana hepimiz başarı kavramı ile tanışmış olsak da hedeflerimizi nasıl gerçekleştireceğimizi ve başarmak için nasıl çalışacağımızı bilmiyoruz. Rekabetin dorukta olduğu bir dönemde yaşıyoruz ve bu bizi büyük bir baskı altına sokuyor.
Zihnimizin ihtiyacı olan ne istediğimizi bilmek, yani netlik ve sakinlik. Hedeflerimize nasıl ulaşacağımızı planlamak için dikkatli ve bilinçli olmamız gerekir. Kendimizi başarının kollarına atmak için yapmamız gerekenlerden biri de yoga dünyasına girmek. Düzenli yoga ile kendimizi başarı yolunda güvende hissedebiliriz.
Yoganın hayatımıza ve başarımıza etkilerine bakalım:

1) Odaklanma ve konsantrasyon yeteneğinizi geliştirir.

Yoga egzersizleri çok fazla nefes ve meditasyon gerektirir. Yogada ayrıntılı, derin vev uzun nefes egzersizleri yapılır; böylece duruşunuzu korumanız kolaylaşır.
Aynı zamanda bu nefes egzersizleri, vücudunuzda ve zihninizde bulunan tüm gerginliği giderir. Odaklı nefes, yaptığınız her şeye dikkatinizi bölünmeden vermenizi sağlar.

2) Öz saygınızı arttırır.

Düzenli yoga, kendinize tarafsız bir zihinle bakmanıza yardımcı olur. Eksikliklerinizin ve kusurlarınızın farkında olmanızı sağlar ve üzerinde çalışabilmeniz için onları kucaklamanıza yardım eder.
Yoga, olumsuzlukların hayatınızdaki engeller olduğunu kabul etmenizi ve bunlarla yaşamayı öğrenmenizi sağlar. Benlik saygınızı arttırır ve kendinize inanmanızı sağlar.

“Yoga, iç huzuru ve  uyumu yaratan her nefesin müziği ile her hücrenin dansıdır.” -Debasish Mridha


3) Gününüzü planlamanıza yardımcı olur.

Başarılı insanlarla konuşursanız size planlı olmanızı önerirler. Planlama yapmak zamanınızı etkili kullanmanın anahtarıdır. Potansiyelinizin izin verdiği kadar üretken olmak için, iyi bir yaşam tarzına sahip olmanız, zamanında uyuyup uyanmanız, planlarınızı düzgünce yapmanız gerekir.
Düzenli yoga, vücudunuzu düzene sokar. Sizi gece erken uyuyabilmeniz için rahatlatır ve size ertesi gün tamamen üretken olabileceğiniz enerjiyi verir.

4) Stresi kontrol etmenizi sağlar.

Hayatta başarıya giden yol kadife güllerle dolu bir yol değildir maalesef. Bu yol, çok sayıda kriz ve stres içerir. Büyük şeyler için uğraşırken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri bu stres ve endişe ile başa çıkabilmektir. Yoga, zihninizin, bedeninizin ve ruhunuzun gevşemesine yardımcı olarak bununla başa çıkmanızda rol oynar. İçinizde bir denge kurar ve başınızda kümelenen her türlü olumsuz düşünceden sizi kurtarır.

5) İlişkilerinizi geliştirir.

Sağlıklı ve başarılı bir insan, diğer insanlarla sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilir. İnsanlarla düzgün bir iletişim kurmanın zor olduğunu sık sık deneyimleriz ve bu zorluk işinizdeki verimliliği gölgeleyebilir. Yoga, insanlarla etkileşim biçiminizi geliştirebilir ve var olan ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir.
Yoganın yaptığı şeylerden biri, sizi daha hassas biri haline getirmesidir. Hassasiyet ve empati yeteneğinizi geliştirir. Düşüncelerinize ve insanların söylediklerine dikkat etmenizi sağlar.

“Yoga, çiçeğin açtığı yerdir.” -Amit Ray


6) Fiziksel olarak iyi hissedersiniz.

Fiziki olarak iyi hissetmediğimiz sürece bir şeyler yapabilme olasılığımız çok düşüktür. Bir şey başarmak için formda olmanız gerekir, bir kez formda hissettiğinizde gerisi arkasından gelir.
Düzenli yoganın sağlığınız üzerinde şaşırtıcı etkileri vardır. Kendinizi daha zinde hissedersiniz, vücut esnekliği sağlar ve dayanıklılığınızı arttırır. Vücudunuzdaki tüm sistemlerin verimli çalışmasını sağlar. Bağışıklık sisteminizi iyileştirir ve verimli çalışmanızı sağlayacak enerjiyi size verir.

Başarı, sadece özel insanlar için değil, herkesin yapabileceği bir şeydir. Yapmanız gereken başarıya ulaşacağınız yolları daha az engebeli hale getirmektir.
Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/