Kraliyet Ailesi’nin Uymak Zorunda Olduğu 14 İlginç Yasa

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yaşantısını, herkes gibi bizler de yakından takip ediyoruz. Evlilikleri, Kraliçe’nin doğum günü kutlamaları, aileye yeni katılan üyelerin doğumu ve skandalları magazin gündeminde sıkça yer buluyor. Son günlerde Lady Diana’nın vefatının 20. yılı, Kate Middleton’un üçüncü hamileliğinin de duyurulması, yeniden Kraliyet Ailesi’ne olan merakı arttırdı. Peki dışarıdan bu kadar renkli görünen yaşantıya aslında ayak uydurmanın çok zor olduğunu biliyor muydunuz?

İngiliz Kraliyet Ailesi, Orta Çağ döneminde düzeni sağlamak için konulan kuralların birçoğuna bugün dahi uymak zorunda. Kraliçenin dahi karşı gelemediği bu kurallar, hiç kimsenin yasaların üzerinde olamayacağının simgesi.

İşte, kimi zaman iyi ki Kraliyet Ailesi’nden değilim diyeceğimiz kurallar:

Londra Kulesi’ni Kuzgunlar Korumalı

Efsaneye göre Londra Kulesi’nden kuzgunlar giderse krallığın düşeceği belirtilir. Bu nedenle 1600’lü yıllarda Kral II. Charles, kulede her zaman en az 6 kuzgun olması gerektiğini söylemiştir. Bu kural günümüzde dahi devam ettiriliyor ve kuledeki kuşlara çok iyi bakılıyor.

Kraliyet Ailesi Üyeleri Asil Olmayanlar ile Temas Edemez

Kraliyet Ailesi’ndeki herhangi birine, asil olmayan kişiler asla dokunamaz. Halk, protokol kuralları çerçevesinde bu kurala uysa da günümüzde ünlüler, bu kuralları çiğneyebiliyor. Özellikle ünlü sanatçılar ile Kraliyet Ailesi üyelerinin çoğu kez bir araya geldiğini, tokalaştığını hatta fotoğraf dahi çektiğini görebilirsiniz.

Seçimlerde Oy Kullanamazlar

İngiltere’de seçme ve seçilme hakkı varken, bu hak yalnızca Kraliyet Ailesi’ne tanınmıyor. Aile üyeleri, herhangi bir seçim kampanyasını destekleyemezler, oy kullanamazlar ya da bu konudaki fikirlerini ifade edemezler. Bunun nedeni ise kamuoyunu kolayca etkileyebilmeleridir.

Politikaya Adım Atamazlar

Politik düşünceleri olsa da, kimse politik bir görevde bulunamaz. Tıpkı oy kullanımında olduğu gibi bu kuralda da kamuoyunu etkilememek esastır. Ayrıca kişisel bir çıkar sağlanmaması için, kişilerin en ufak bir güce sahip olmaması gerekir.

Monopoly Oynayamazlar

Yasalarda monopoly oyununa yönelik kesin bir kanun olmamasına rağmen, 2008 yılında Prens Charles’ın küçük kardeşi Prens Andre Duke, monopoly oyununu yasakladı. Nedeniyse, kötü amaçlı bir oyun olması.

Kabuklu Deniz Ürünleri Yiyemezler

Birleşik Krallık ülkesi olan İngiltere’nin, deniz ve okyanus kıyısında bir ada olduğunu düşünürsek bu kurala uymak biraz zor gibi görünüyor. Zira kabuklu deniz ürünleri, ülkede bolca bulunuyor. Buna karşın yasanın temelinde önlem alınması yatıyor. Olası gıda zehirlenmesi ve alerjik reaksiyondan kaçınmak amacıyla, Kraliyet Ailesi üyelerinin kabuklu deniz ürünleri yemesi yasaklanmış durumda.

Kraliçenin Hareketleri Takip Edilmeli

Kraliyet Ailesi sürekli olarak davet, etkinlik düzenler. Bu tarz davetlerde sıkı protokol kuralları vardır. Oturma düzeninde, en önde Kraliyet Ailesi mensupları yer almalıdır. Ayrıca etkinlik süresince mutlaka, Kraliçenin hareketlerini izlemek zorundasınız. Eğer duruyorsa mutlaka diğer konuklar da durmalı.

Kraliçenin Yemeği Bittiyse Herkes Yemeyi Bırakmalı

Davetlerde misafirlerin, Kraliçenin hareketlerini ve davranışlarını takip etmesi gerektiğini belirtmiştik. Yemek sırasında da bu kural geçerli. Eğer Kraliçe yemek yemeyi bırakırsa, masadaki herkes durmalı ve yemek yemeyi bırakmalıdır.

Roman Katolikler ile Evlenemezler

İngiltere nüfusunun yüzde 9-10’u Roman Katolik olmasına karşın, Kraliyet Ailesi üyelerinin bu inanca sahip biri ile evlenmesi hoş görülmüyor. Önceden daha sıkı olan bu kural, 2011 yılında kaldırılsa da yine de aile üyeleri İngiltere Kilise’sine sadık kalmaktadırlar.

Kıyafetleri Mesaj İçermemeli

Kraliyet Ailesi üyelerinin her giydiği yakından takip ediliyor. Özellikle ailenin kadınları, dönem dönem modaya dahi yön veriyor. Hangimiz Kate Middleton’ın gelinliğini unutabilir ki? Hal böyleyken ailenin giydiği kıyafetlere daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Mesaj içeren kıyafetler giymemeleri gerekiyor.

Kürk Kıyafet Giyemezler

Söz kıyafetten açılmışken Kral Edward III’ın, 12. yüzyılda koyduğu kürk yasağından bahsetmemek olmaz. Konulan yasağa, günümüzde kimi zaman uyulmuyor. Kıyafetler, sahte kürklerle tamamlanabiliyor.

Hediyeler Geri Çevrilmemeli

Kraliyet ailesi üyelerine protokol görüşmeleri sırasında, ülkelerin ve kurumların getirdiği tüm hediyeler mutlaka kabul edilmeli. Zaten tüm hediyeler Krala ait olduğundan dolayı, gelen hediyeleri kimin alacağına Kraliçe karar verir.

Seyahatleri Ayrı Ayrı Yapmak Zorundalar

Güvenlik nedeniyle uzun mesafelere yapılan gezilerde, mutlaka doğrudan varisler birlikte seyahat edemezler. Kraliyet’in geleceği ve geleceğin kralları ile kraliçeleri bu kanun ile korunuyor. Ancak günümüzde seyahatlerin daha güvenli ve rahat olması nedeniyle, gezileri birlikte gerçekleştirebiliyorlar.

Noel’de Tüm Aileler Bir Arada Olmalı

Hristiyanlar için önemli bir yere sahip olan Noel günü, İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından da en önemli günlerden biridir. Bu özel günde geleneksel olarak, tüm aile bir arada olmalı. Ancak Kate Middleton, bu kuralı geçtiğimiz yıllarda bozdu. Buna karşın kendi ailesi ile birlikte Noel’i geçirme isteği, tabii ki de Kraliçenin hoşuna gitmedi.
Daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz Blogager adlı blog sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.
Kategoriler: Uncategorized @tr, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/