İsteksiz ve Mutsuz Bir Yaşama Elveda: Kişisel Enerji Nasıl Üretilir ve Nasıl Yönetilir?

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Başarılı yazar Darius Foroux bireysel enerjiyi kendi deneyimleri üzerinden harika bir şekilde kaleme almış. Kendisinden dinliyoruz:
Yorgun olduğumda ve enerjim azaldığında, hayattaki en iyi şeyler bile beni neşelendirmiyor ve mutlu etmiyor. Bunun nedenini yıllarca hiç anlamadım. Kendime düzenli olarak “Bugün işimden neden zevk almıyorum?” diye soruyordum.
Çünkü o günlerde enerjim gerçekten düşüktü. Geriye dönüp baktığımda bunu neden daha önce çözemediğimi anlamıyorum hala. Aslında çok açıktı. Enerji her şeydir. Statü, güç ve hatta paradan daha önemlidir. Tüm bunlara sahip olan Jerry Seinfeld bir röportajda şunları söylemiştir:

“Bence para harika bir şey. Ancak fiziksel ve zihinsel enerji insan yaşamının en büyük zenginliğidir.”

Jerry Seinfeld röportajlarında birçok kez iyi iş yapmaktan ve iyi hissetmekten en fazla memnuniyeti elde ettiğini belirtiyor. İyi bir iş gününden daha iyi bir şey olmadığını söylüyor.
Ama bunu yapmak için enerjiye ihtiyacınız var. Aslında herhangi bir şey yapmak için doğal olarak enerjiye ihtiyacınız zaten var. Yorgun olduğunuzda, kanepeden kalkmak bile istemezsiniz: “Çişimi bir saat daha bekletmekten zarar gelmez değil mi?” dersiniz. Ben bir çiş doktoru değilim :), ama bunun doğru bir yaklaşım olmadığından eminim.
Enerji Ölçümü

Enerji ile ilgili asıl sorun, enerji eksikliğinde onun öneminin ve gerekliliğinin farkına varmamızdır. Bu makaleyi yazmaya başladığım gün, normal ve kendim gibi hissediyordum. Lakin geçen hafta üşüttüm. Başım ağrıyordu, burun akıntısı vardı ve hiçbir şekilde havamda değildim. Odaklanamadım ve karamsardım. İşimi sorgulamaya başladım ve her şeyden kurtulma dürtüsü hissettim ve yazamadım haliyle.Neyse ki, şu anda bu konu üzerinde çalıştığım için kendimi düşerken yakaladım ve düşük enerji seviyem nedeniyle kendimi kötü hissettiğimi fark ettim. Çoğu zaman, hiçbir şey yanlış olmasa da hayatımızda veya kariyerimizde bir şeylerin yanlış gittiğini hissederiz. Böyle durumlarda sadece kendinizi şarj etmeniz gerekir ve sonrasında her şey daha iyi olacaktır, emin olun. Bana da olan buydu.
Kişisel enerjinin ölçülmesi zordur. Enerjiyi araştıran bilim adamları bile bunu belirtiyor.
Ancak hayattaki herhangi bir şeyi iyileştirmek istiyorsanız önce onu ölçmelisiniz. Aksi takdirde, iyileştirmenin neye benzediğini nasıl bilebilirsiniz? Enerjiyi ölçmenin tek bir yolu yoktur, ancak bu kendi enerjimizi ölçmeye çalışamayacağımız anlamına da gelmez.


3 Tip Kişisel Enerji Türü

Kişisel enerjiyle ilgili kendi çapımda araştırmalar yaptım. “The Power of Full Engagement and Flow (Tam Katılım ve Akışın Gücü)” gibi kitaplar okudum. Google Akademik’te bulduğum çeşitli bilimsel makaleleri okudum. Ama en önemlisi bence şuydu: 2015 yılından bu yana eğitmen olarak çalışıyorum ve 2.500’den fazla kişiye nasıl daha üretken olabileceklerini öğrettim.

Yaptığım araştırmalardan edindiğim şey şu: Enerji seviyelerimiz çok değişken. Ve bunun öneminin farkında değiliz. En başta kişisel enerjiyi araştırmaya başlamamın nedeni de budur esasında.
Bir şekilde, enerji seviyemin tutarlı olmaktan çok uzak olduğunu fark ettim. Bazı günler harika, enerjik ve heyecanlı hissettim. Diğer günler kendimi yorgun hissettim ve hiçbir şekilde havamda değildim.
Bunun da ötesinde, bazen haftalarca hatta aylarca kendimi enerjik hissettim. Ama haftalarca da enerjim düşüktü. Kişisel enerjinin tek bir ölçüsü olmadığını fark ettim. Enerjinin 3 türü olduğunu keşfettim. Ve eğer herhangi biri patlaksa, tüm sisteminiz bir şekilde darbe alıyor. Bunlar:

1. Zihinsel Enerji: Konsantre olma, odaklanma, çalışma, dikkatli olma, dinleme vb. yetenekler.
2. Fiziksel Enerji: Fiziksel görevleri yerine getirme yeteneği.
3. Duygusal Enerji: Kendinize ve başkalarına şefkat gösterme yeteneği.
Bu 3 tür kişisel enerjiyi nasıl geliştirebiliriz?
Enerji düzeylerimizi etkileyen birçok farklı faktör olmasına rağmen, bu 3 tür enerjiyi geliştirmek için 3 ipucunu sizlerle paylaşmak istiyorum:
* Meditasyon, Zihinsel Enerjiyi Geliştirir
* Egzersizler, Fiziksel Enerjiyi Geliştirir
* İnsan Etkileşimleri, Duygusal Enerjiyi Geliştirir
Meditasyon, Zihinsel Enerjiyi Geliştirir

Birçok farklı meditasyon türü vardır. Benim favorim Farkındalık Meditasyonu’dur. Farkındalığın yararları üzerine yapılan araştırmalar çok geniş çaplıdır. Burada bunlardan bahsetmeme gerek yok sanırım. Binlerce yıllık uygulamalar ve araştırmalar, meditasyonun odak ve farkındalığımızı geliştirmek için mükemmel bir araç olduğunu göstermiştir.
Ve size tam olarak daha fazla zihinsel enerji verecek olan budur. Düşünceleriniz dağıldığında ve sizi tükettiğinde, hayat berbat bir hale gelir. Her zaman sisli havaya sahip bir dünyada yaşamak gibidir bu.

Bunun neye benzeyeceğini bir hayal edin. Net göremezsiniz. Sadece önünüzde olanı doğru görebilirsiniz. Üstelik her şey gridir. Meditasyon yapmadığınızda hayat böyle görünür.
Sisli hava ortadan kalktığında ve güneş ışığına kavuştuğunuzda, birdenbire dünyanızın ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz. Eğer meditasyon yapmazsanız muhtemelen hayatınızın çok kötü olduğunu düşünürsünüz. Ben de senin gibiydim. Meditasyon yapan insanlarla dalga geçerdim. Şöyle şeyler söylerdim:


“Hareketsiz mi oturuyorsunuz? Hiçbir şey yapmıyor musunuz? Ağaçları da kucaklayabilir misiniz!”

Sadece bir deneyin. Zaten meditasyon yapıyorsanız ve hala enerjiniz düşükse başka bir meditasyon şekli deneyin. Yürümeyi de ve meditasyon yapmayı da seviyorum. Meditasyon çalışmak gibidir, herkes aynı tür egzersizi sevmez tabi.


Egzersizler, Fiziksel Enerjiyi Geliştirir

Egzersizin sizi daha enerjik hale getireceğini söylememe gerek yok sanırım. Sorun şu ki, çoğumuz bunu yapmak için zaman ayırmıyoruz. Bunun için zaman yaratabileceğini biliyoruz.
İki çocuğu olan öğrencilerimden biri, son zamanlarda yoğun geçen hayatını zor şeyler yapmak açısından bir bahane olarak kullandığını söylemişti: “Kendinize söylemek çok kolay; çalışmam, yemek yapmam, temizlik yapmam ve çocuklarla ilgilenmem gerekiyor.”Hepimiz oradayız. Zamanımız olmadığını söylüyoruz. Peki neden her gün iki saat televizyon/dizi/film izlemek için zamanımız var? Sosyal medya için neden günde 90 dakikamız var? Gerçek şu ki, zamanımız var.
Her şey farkındalığımızla ilgili, öğrencimin fark ettiği gibi: “Artık Netflix’i açmadan önce egzersiz yapıyorum.”
Egzersize öncelik verin. Bunu binlerce kez duymuşsundur. Bunu uyumak, yemek yemek ve nefes almak zorunlu bir rutin olarak düşünün. Böyle düşünmezseniz asla tutarlı bir şekilde bu yapamazsınız.


İnsan Etkileşimleri, Duygusal Enerjiyi Geliştirir

Bu, günümüz toplumu için çok önemlidir. Büyük şehirlerde insanlar birbirlerine fiziksel olarak yakınken duygusal olarak daha uzaklar. Yine, sosyal etkileşimlerin refahımız üzerindeki etkisi hakkında çok fazla araştırma söz konusu.
Biz doğal olarak şefkatli varlıklarız. Hepimizin ilgili olma ve paylaşım kapasitesi var. Ancak tecrit edilmiş olursak bunların hiçbirini yapamayız ki kendinizi diğer insanlara ne kadar çok kapatırsanız o kadar kötü hissedersiniz.Bugünün dünyasında insanlar çok kolay sinirlenebiliyor. Hepimizin bir egosu var ve kendimizi bir şey olarak tanımlamakta çok hızlıyız. Bunun neye sebep olduğunu biliyor musunuz? Sadece daha fazla mesafe ve uzaklaşma. Başkaları bunu yapmak istiyorsa bırakın yapsınlar. Ama asla başkalarının şefkatinizi yok etmesine izin vermeyin.

9 yıldır ailemle iş yapıyorum. Bu aramızdaki ilişkileri sık sık zorladı. Ama aynı zamanda şefkatimizi de geliştirdi. Herkesi başkaları için daha fazla ilgilenmeye teşvik etmeme sebep oldu. İş arkadaşınızı veya arkadaşınızı arada bir arayın (evet, önce sizi aramasalar bile).
Sadece insan etkileşimleri kurmak uğruna, belirli bir nedeni veya gündemi olmayan insanlarla zaman geçirin. Ve yeni insanlarla tanışın. Bu da daha fazlasını yapmak istediğim bir şey. İnsan etkileşimleri bizlere enerji verir. Özellikle hayata olumlu bir bakış açısıyla yaklaşan insanlarla etkileşime geçtiğimizde.


Tutarlılığın Amacı

Yukarıdaki üç şeye odaklandığımda enerji seviyem zirve yapar. Enerjim düşük olduğunda daima meditasyona, egzersize ve insan etkileşimlerine yönelirim. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, çözüm bu üç şeydedir.

Unutulmaması gereken en önemli şey kişisel enerjiyi geliştirmenin, yönetmenin ve artırmanın karmaşık olmasıdır. Psikolojinizi bir anda yükseltmenin kesin bir yolu yoktur. Ama size söyleyebileceğim şey, üç enerji türünden herhangi birini ihmal edemeyeceğiniz ve kendinizi iyi hissetmeyi bekleyemeyeceğinizdir. Meditasyon ve egzersiz yapabilirsiniz, ancak yalnız yaşıyorsanız sosyal etkileşimlerden elde ettiğiniz enerjiyi hep özlersiniz.
İyi hissetmek için zihinsel, fiziksel ve duygusal enerjiye ihtiyacınız var. Ve kendinizi iyi hissettiğinizde kötü zamanlar size çok fazla zarar veremez. Ayrıca, iyi zamanlar daha da iyi hissettirecektir sizi. Bütün bunlar iyi bir yaşam için adeta bir reçetedir. Enerjinizi yönetmeye başlayın ve daha iyi olduğunuzu görün…
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/