Mükemmel Çalışma Alanı İçin 9 Renk ve Dekor Önerisi

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Sınav haftalarına yaklaşırken bu sefer daha düzgün çalışacağım diyen veya çalışırken dikkatim çok dağılıyor nasıl bir düzen kurabilirim diyen biriyseniz buraya bir göz atın!

1) Konforunuzu kısıtlayın!

Odaklanmanın en başında gelenlerden biri sizi her baktığınızda uykuya çağıran yatağınızdan kendinize ait bir çalışma alanı yaratırken kurtulmanız olacaktır. Eğer ki kendinize ayrı bir çalışma odası yaratma imkanınız varsa yatağınızı da beraberinizde götürmekten kesinlikle kaçının.Onun yerine yorulduğunuzda kendinizi dinlendirebileceğiniz küçük bir puf koltuk daha işe yarar olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa da çalışma masanızı yatağınızı görmeyecek şekilde bir yere yerleştirmek daha mantıklı bir yöntem olabilir.


2) Kırmızıdan kaçının!

Kırmızının insan üstünde acıkma duygusunu arttırma gibi minnoş bir özelliği vardır. 🙂 Hatta çoğu yemek firmasının logolarında kırmızı rengi kullanmasının başlıca sebebi de budur. Bu yüzden çalışma ortamınızı yaratırken kullandığınız renklerin yoğunluğunun kırmızı ve türevleri ağırlıklı olması acıkma dürtünüzü kuvvetlendirebilir ve bu yüzden sık sık yemek molası vererek işlerinizi, derslerinizi ertelemenize sebep olabilir.


3) Beyaz ışık

Sarı ışığın uykunuzu getirebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak çalışma ortamınızda beyaz ışık bulundurmanız ve ışığın gelme açısını da sol tarafınızdan olacak şekilde belirlemeniz daha iyi olacaktır.


4) Mavi candır!

Araştırmalara göre mavi renginin verimliliği ve performansı arttırdığı görülmüştür.Bu yüzden çalışma odanızın duvarlarını maviye boyatmak veya mobilyalarınızı mavi renkte seçmek mantıklı bir davranış olacaktır.

Hatta sınavlara çalışırken önemli bulduğunuz yerlerin altını mavi bir kalemle çizmek okuduğunuz şeyleri daha kolay hafızada tutabilmenizi sağlayacaktır. Bunu akılda tutmakta fayda var. 🙂


5) Bel boşluğunuzu dolduran bir çalışma sandalyesi

Çalışırken en çok şikayet ettiğimiz konulardan biri de özellikle masa başında uzun saatler geçiriyorsak eğer şüphesiz önümüzdeki kağıda veya dizüstü bilgisayara fazla eğilmekten ötürü yaşadığımız bel ağrısıdır.Onun için çalışma masanıza sandalye tercih ederken belinizi destekleyecek ve sizi fazla ağrı şikayetiyle çalışmanızdan alıkoymayacak ortopedik bir sandalye tercih etmektir.


6) Renkli not kağıtları

Öğrendiğiniz veya unutmamanız gereken bilgileri bir kenara not etmek akılda kalıcılığını arttırabilen yöntemlerden biridir. Çalışma masanızın üstünde her zaman ulaşabileceğiniz küçük not kağıtlarının olması da size bu konuda büyük yardımcı olabilecek unsurlardan biridir.


7) Mantar pano

Çalışma odanızın duvarında, hatta çalışma masanızın tam karşısında bi mantar pano bulundurarak aldığınız küçük notları buraya pinleyebilir, sık sık gözünüze takılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece bu manta pano sizin için küçük bir hatırlatıcı niteliğinde olacaktır.
Hatta size ilham veren, çalışma isteğinizi arttırdığını düşündüğünüz sözleri, resimleri de bu panoya pinleyerek baktıkça kendinizi destekleyecek şeyler bulabilirsiniz.


8) Masanın üstünde çalışmaya teşvik edici unsur bulundurmak

Her zaman sizi desteklediğini bildiğiniz ailenizin veya sevdiğiniz birinin fotoğrafının olduğu çerçeveyi çalışma masanızda bulundurmak veya en sevdiğiniz kalemi kullanmak sizi çalışmaya daha çok teşvik edecekse bu yöntem tam size göre demektir.


9) Şekerleme!

Bu olmazsa olmaz! Masanızın üzerinde en sevdiğiniz şekerlemelerden oluşan bir kavanoz bulundurup ara sıra ufak kaçamaklar yapmaktan kimseye bir zarar gelmez sonuçta. 🙂

Dilerseniz “Çalışma Masanızda Mutlaka Bulunması Gereken 8 Şey”  ve “12 Adımda Mükemmel Çalışma Alanı Nasıl Yaratılır? [infografik]” isimli içeriklerimize bir göz atabilirsiniz.

facebook-paylas2          new-twitter-paylas2

Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/