Sosyal Medyanın İlk Robot Fenomeni: Miquela Sousa 

Size bu fotoğrafın bir robota ait olduğunu söylesem!

Sıkı durun çünkü 2014 yılında kurulan ‘Brud’ isimli bir şirketin yarattığı bu robot Instagram’da 1 milyon takipçiye sahip ünlü bir model ve aynı zamanda bir şarkıcı.

2016 yılında aktif olan @lilmiquela instagram hesabı ile herkesi ilk bakışta afallatmayı başaran Miquela Sousa, modellik kariyerinin ilk zamanlarında gerçek bir insan mı yoksa sanal bir simülasyon mu olduğu konusunda tartışmalarla dikkat çekmişti.

O zamandan beri gerçek yaşamı, sosyal medyayı ve interneti kapsayan bir transmedya kurgusal anlatıya girerek popülaritesini arttırdı. Öyle ki etrafında gerçek fenomenlerin anlatılarını aratmayacak bir kurgu mevcut.

2002 yılında kurulan ‘Cain Intelligence’ adlı şirketin Miquela’dan sonra yarattığı Bermuda (@bermudalsbae), Miquela’dan kısa süre sonra ondan daha ünlü hale geldi. Instagram ve Facebook üzerinden Miquela’yı taciz etmeye başlayan Bermuda, işi o kadar ileriye götürdü ki Miquela’nın Instagram hesabını ele geçirdi. Bu olaydan sonra Miquela hesabına tekrar kavuştu ancak bu sırada Brud’un ona yalan söylediğini ve aslında bir insan olmadığını öğrendi. Şu günlerde Brud, Miquela’yı geri kazanmak için durumu ifade etmeye çalışıyor.

Nisan ayı itibari ile Miquela’nın 1 milyondan fazla takipçisi var.

Paylaşımlarını bir insanmış gibi yapan Miquela, Brud şirketinin yarattığı başka bir robot olan Ronnie Blawko (@blawko22) ile de yakın arkadaş.

Blawko’da Instagram hesabını en az Miquela kadar gerçekçi yönetiyor. Öyle ki şu sıralar popüler bir oyun olan Fortnite videoları da paylaşımları arasında.

Sosyal medya ve yapay zekalar, gün geçtikçe daha ilginç olaylarla bizi şaşırtacak gibi gözüküyor. Ayrıca Miquela’nın Spotify’da yayınladığı şarkılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/