Apple’ın Yıllık Satışları İlk Kez Düşüşte

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Apple, 2001 yılından beri ilk kez satışlarının düşüşe geçtiğini duyurdu. 2015 yılında 234 milyar dolarlık satış yapan Apple’ın 2016 satışlarından elde ettiği gelir 216 milyar dolar. Daha sene bitmedi, bunun kasımı, aralığı var diyorsanız şunu belirtmeliyiz ki yıllık satış rakamları, 30 Eylülde açıklanıyor. Yani Apple’ın iPhone 7’yi duyurduğu dönemlerde, mali yılın sonuna yaklaşmıştık. Apple’ın satış rakamlarındaki düşüşün sebebi olarak, en büyük gelir kaynağı olan iPhone’un satışının düşmesi gösteriliyor. Geçtiğimiz senenin 4. çeyreğinde 48 milyon satan Apple, bu sene 45.5 milyonda kaldı. Toplam senelik satışlarda ise yaklaşık 20 milyon iPhone farkı bulunuyor.apple-1

Birçok analiste göre bu durumun sebebi, küresel akıllı telefon piyasasının artık doymuş olması. Tüketiciler, telefonlarını eskisi kadar sık değiştirmiyorlar. Buna ek olarak, iPhone 7’nin, önceki iki modelle çok büyük benzerlikler göstermesi ve beklenen güncellemeleri gerçekleştirmemiş olması da satışları düşüren faktörlerden.

Apple’ın Çin pazarındaki %30’lük düşüşü ise, satışlara en büyük darbeyi vuran gerçek. Xiomi, Huawei gibi yerli telefon üreticileri, Apple’ın payını kendi hanelerine yazdırıyor. CEO Tim Cook ise Çin pazarında inatçı olduklarını söylüyor.

Apple’ın tahminlerine göre, gelecek çeyrekte satışlar 76 milyar dolardan 78 milyar dolara çıkacak. Eğer yeni bir iPhone satışa sunulduysa, Amerika ve Avrupa ülkelerinde “holiday quarter” olarak geçen Noel döneminde, her zaman Apple’ın satışları yükselmekte.

iPhone 7’nin satışlarının artmasına yardımcı olacak bir gerçek daha var: Note 7 Krizi. Samsung’un yaşadığı zor günler sonrasında Apple’ın yüzü gülebilir. Fakat CFO Luca Maestri, akıllı telefon piyasasındaki rekabette, rakiplerin birbirlerini çok da ilgilendirmediği söylüyor. Şunu da ekliyor: Ürettiğimiz her iPhone’u satıyoruz.

Yıllık kazanç raporları, Apple’ın California’da lansman yapacağını açıkladığı tarihten iki gün önce açıklandı. Buradaki haberimizde de duyurduğumuz gibi, bu lansmanın Mac odaklı olması bekleniyor. Yeni lansman sayesinde, satışların artacağı öngörülüyor.

Son olarak, bu rapor açıklandıktan sonra saatler içerisinde Apple’ın borsa değeri %2.5 düşüş yaşadı.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/