LinkedIn’in Öğrenciler İçin Yeni Uygulaması: LinkedIn Students

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Dünya genelinde 400 milyondan fazla üyeye sahip olan LinkedIn, üniversite öğrencileri için hazırladığı bir uygulama ile karşımızda. LinkedIn Students uygulamasının temel amaçları, yakında mezun olacak olan üniversite öğrencilerinin kendilerine uygun işi bulmalarını, network sahibi olmalarını sağlamak ve mezun olduktan sonra yaşayabilecekleri ilk iş gerginliği durumunda, içerikleriyle onları rahatlatmak.

LinkedIn’in iş arama aracı olarak tanımladığı bu uygulama, kişiye özel iş önerileri sunuyor. Bunu ise daha önce aynı üniversiteden ve aynı bölümden mezun olan kişilerin kariyer yolunu gözeterek yapıyor. Bunun yanı sıra, üyelere önerilen kişiler listesinden biraz daha farklı olarak, öğrencilerin bir pozisyon hakkında daha fazla bilgi edinebilmeleri için, o pozisyonda çalışan kişilerden oluşan bir liste gösteriyor.
Ekran AlıntısıLinkedIn’in Ürün Müdürü Ada Yu’ya göre, öğrencilerin okul dışında ilk işlerini bulabilmeleri için LinkedIn’e ihtiyacı var. Öğrenciler, profesyonel bir network kurmanın gerekliliğine inanıyor fakat buna nereden başlayacağını bilmiyor. Bu yüzden LinkedIn, zengin bilgi arşiviyle öğrencileri bu yolda, ilham alabilecekleri kariyerlerle online olarak buluşturmayı amaçlıyor.

Peki bu uygulama nasıl?

Uygulamaya kayıt olurken, öğrenciler devam ettikleri üniversiteleri, bölümleri ve mezuniyet tarihlerini sisteme giriyor. Eğer bir öğrencinin LinkedIn hesabı yoksa, açılması isteniyor.
wersm-linkedin-students-app-657x360Uygulamanın arayüzü ise kart destelerinden esinlenerek tasarlanmış. Ekrana gelen ilk kart bir pozisyon hakkında detaylı bilgilerin yanı sıra öğrencinin ilgilenebileceği benzer pozisyonları da gösteriyor. Diğer kartlar, şirket hakkındaki yorumları ve iletişime geçilebilecek, son 5 sene içerisinde mezun olmuş kişileri gösteriyor. LinkedIn Students, aynı zamanda iş hayatı ile ilgili zengin bir içeriğe sahip (çeşitli videolar, makaleler gibi).

LinkedIn’in hem öğrencilere hem de şirketlere, birçok açıdan faydalı olacağına inandığımız bu uygulama, yalnızca mobil olarak, Android ve iOS platformları için geçtiğimiz hafta piyasaya sürüldü. Fakat maalesef uygulama şu an sadece ABD’de yayında. Yakın zamanda ülkemize gelmesi de bekleniyor.

Facebook'ta Paylaş    new-twitter-paylas

Kategoriler: Gündem, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/