Instagram Stories’in Kullanıcı Sayısı Snapchat’i İkiye Katladı

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Instagram, geçtiğimiz hafta çok eleştirilen bir hamle olan Stories hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Eleştirilerin sebebi, Snapchat’in var olma amacı olan anlık görüntü paylaşım kültürünü, bir anı defteri olan Instagram’a dahil ederek Snapchat’i gölgede bırakmıştı Facebook. Bazı iddialara göre Facebook, Snapchat’i satın almak istemişti fakat Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’in bu teklifi çevirmişti. Bu hamle, şu an Spiegel’in belki de pişman olduğu bir karar olabilir.
Yaklaşık iki sene önce yazdığımız bir yazımızda  Instagram, Stories özelliğini devreye sokmadan önce yazdığımız yazımızda Snapchat, kullanıcıların gözünde Instagram’ın önündeydi. Ankete katılanlar, Snapchat’in daha havalı olduğunu ve ikisinden birini tercih edecek olsalar Snapchat’i tercih edeceklerini söylediler. Instagram’ın açıkladığı veriler, Snapchat’in aslında o kadar da havasının kalmadığını gösteriyor.
Instagram’da, Stories özelliğini her gün kullanan kullanıcı sayısı tam 400 milyon! Snapchat’in toplam kullanıcı sayısı 191 milyon civarında. Instagram’ın 1 milyar kullanıcısının %40’ı Stories’i her gün kullanırken Snapchat’in günlük kullanım konusunda bir verisi bulunmuyor. Tüm Snapchat kullanıcılarının her gün Snapchat’i aktif olarak kullandıklarını varsaysak bile (bunun imkansız olduğunu biliyoruz) Instagram Stories’i kullanan kişi sayısı Snapchat’in iki katından fazla!
Facebook’un, WhatsApp, Messenger, Instagram ve kendi platformuna yerleştirdiği hikaye özelliği ile Snapchat’in hızlı yükselişi sert bir şekilde kesilmişti. Şimdi ise Instagram Stories’in hızlı yükselişini izliyoruz. Sürecin nasıl ilerleyeceğini hep birlikte izleyip göreceğiz.
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/