Fikriniz Otomotiv Sektöründe Hayat Bulsun

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Türkiye’nin en köklü ve gelişmiş teknoparklarından İTÜ ARI Teknokent ile Otomotiv İhratçıları Derneği (OİB) Türkiye’de otomotiv teknolojilerinin gelişimi için güçlerini birleştirdi.

İTÜ ARI Teknokent bünyesinde, 2012 yılında faaliyete geçen ve bugüne kadar girişimcilere 7 milyon TL’yi aşan destekler sağlayan girişimcilik destek projesi İTÜ Çekirdek ticarileştirilebilir tüm projelere ve sektörlere açık olmanın yanı sıra büyük potansiyele sahip özel kategoriler açarak sektörlerin gelişimine de ön ayak oluyor. Bu kapsamda bu yılki özel kategori, Türkiye’de otomotiv sektörünün sürdürülebilir rekabet avantajına sahip daha güçlü bir yapıya kavuşmasına yardımcı olmayı hedefleyen Otomotiv Teknolojisi. Bu kategoride ise İTÜ ARI Teknokent, OİB’in otomotiv sektöründeki deneyiminden ve vizyonundan yararlanacak. İTÜ Çekirdek’te sağlanan imkanlar, projelerin yetişmesi için uygun zemini hazırlayacak. OİB ise projelerin sanayiye aktarımı konusunda köprü görevi görecek.

Türkiye’de otomotiv alanının daha geniş bir perspektifte değerlendirilmesi gerektiğini belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, OİB ile geliştirdikleri işbirliği hakkında şu değerlendirmelerde bulundu; “İTÜ ARI Teknokent olarak girişimcilerin yetişmesine olanak tanıyan İTÜ Çekirdek projemizde geçen sene Otomotiv Teknolojisi kategorisini açtık.

Otomotiv sektöründe Türk markası çıkarmalıyız ancak bu sadece seri üretim yapacak bir marka oluşturmak anlamına gelmemeli. Önümüzdeki 10 sene içinde otomotiv sektörünün elektrik, elektronik, yazılım ve enerji üzerine odaklanarak gelişmesi bekleniyor. Bu yönde Türk markalı teknolojiler üretmek otomotiv alanında fark yaratmanın ve gelişimin anahtarı olacak. OİB desteği ile bu sene oluşturulan İTÜ Çekirdek Otomotiv Teknolojisi kategorisi ile otomotiv alanında teknoloji üretmek isteyenlere benzersiz bir fırsat sunuluyor.

Kuluçka dönemlerini tamamlayarak İTÜ Çekirdek’ten çıkacak projeler yatırımcının Türkiye’ye gelmesine büyük katkıda bulunacak, otomotiv teknolojileri ihracatımıza da olanak tanıyacak.” OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu ise bundan önce otomotiv alanında girişimcilere yeterli imkanın sağlanamadığını, İTÜ ARI Teknokent ile gerçekleştirilen işbirliğinin bu anlamda çok önemli olduğunun altını çizerken; “Otomotiv pazarı ne kadar büyükse üretim de o denli artıyor. Öncelikle Türkiye otomotiv pazarını büyütmemiz gerekiyor. Pazar büyüyünce yeni oyuncular için daha fazla çekici hale geleceğiz ve yeni yatırımların Türkiye’ye gelme olasılığı da artacak. OİB olarak İTÜ ARI Teknokent işbirliğimizle sanayimize katma değerli ürünlerin kazandırılmasını hedefliyoruz. Umuyorum ki bu işbirliği otomotiv alanında Türk markalarının çıkmasına doğru ortamı oluşturacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İTÜ Çekirdek’in bu sene açtığı otomotiv kategorisi başvurular ise 23 Eylül’e kadar yapılabiliyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/