Uzayda Yürüyen İlk İnsan Olarak Tarihe Geçen Alexei Leonov Hayatını Kaybetti

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

İnsanlığın uzay konusundaki gelişmelerinin en önemli adımı olarak tarihe geçen, uzayda yürüyen ilk insan olarak bilinen Alexei Leonov, 85 yaşında şubat ayından beri tedavi sürecinde olduğu hastanede hayatını kaybetti.
Kozmonot, 1965 yılında Voskhod-2 görevindeyken ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirmişti. Bu uzay yürüyüşü, 12 dakika 9 saniye sürmüş ve Leonov, uzay aracından 15 metreye kadar ileriye gitmişti.
Hayatında askeri pilotluğun ardından kozmonot olan Leonov, Sovyetler Birliği’nde iki kez kahramanlık madalyası aldı.
Bu prestijli ödülün yanında Ay’daki bir kratere de adı verildi.
1992 yılında emekli olmadan önce diğer kozmonotları eğiterek profesyonel yaşamına devam etti.
Leonov’un yaptığı tarihi yürüyüşün de perde arkasında büyük bir hikaye yatıyor.
Bunlardan en önemlilerinden biri yürüyüş sırasında kozmonotun 6 kilo vermesiydi.
Yürüyüş sırasında giysisinin içine giren hava yüzünden rahat hareket edemeyen ve bu yüzden fotoğraf çekmeyi başaramayan kozmonot, giysisindekin supabı açarak havayı boşaltmıştı ancak fazla hava ayaklarından boşalması gerekiyorken baş kısmından dışarı atılmıştı. İnanılmaz derecede zorlu bir durumda kalan Leonov, bu yüzden terden 6 kilo verdiğini söylemişti.
O günlerden bugünlere tekrar dönecek olursak Leonov,  yaşlılığa bağlı hastalıklar yüzünden uzun süredir Moskova’daki Burdenko Hastanesi’nde tedavi görüyordu ve durumu bir hayli kötüydü. Şeker hastalığı sebebiyle ameliyat oluşunun ardından, şubat ayından beri tedavi görüyordu.
Kozmonotun ölüm haberi, dünyanın dört bir yerindeki uzay örgütleri tarafından da üzüntüyle karşılandı. Özellikle NASA, Leonov’a saygısını bizzat gösteren bir açıklamaya yer verdi:

“Uzay boşluğuna girme girişimini ve bugünkü uzay istasyonu bakımını mümkün kılan faaliyetleri Leonov başlatmıştı”

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/