RTÜK: ‘Youtube’u Değil Netflix’i Denetleyeceğiz’

Doçent Doktor Hamit Ersoy’dan gelecek denetleme konusunda açıklamalar geldi.
Biliyorsunuz ki internet bazlı yayın platformlarına denetleme geleceği açıklanmıştı. Doç. Dr. Hamit Ersoy, TBMM’de görüşülen yasa tasarısında kendilerinin YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinin değil; BluTV, Puhu TV ve Netflix platformların denetleneceğini söyledi.
Bu durum son dönemlerde popülerliği hızla artan internet dizilerine bir çelme takma olabilir.
Sosyal medyaya ve YouTube’a denetim konusunda da RTÜK üyesi ve  İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) Genel Direktörü Hamit Ersoy şu ifadelere yer verdi:

“RTÜK’ün böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme, öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir”

Yeni esas denetleme Netflix, PuhuTV ce BluTV gibi popülerliğini son zamanda kazanmış platformlara geliyor. Söz konusu yayınların hem ucuz hem de denetimsizlik nedeniyle haksız bir rekabet ortamı oluşturduğunu savunan Ersoy, RTÜK’ün geleneksel yayıncıları korumak adına bu alanı düzenlemesi gerektiğini savundu.
Genç ve çocuk kesim için de en cazip içerik tüketme yerinin internet olduğunu ve buranın da çocuklar için tehlikeli olabileceğini söyleyen Hamit Ersoy:

“Bu alanın denetlenmemesi çocukların çok sakıncalı içeriklerle karşı karşıya kalmasını da beraberinde getiriyor. Çocukların korunması Anayasal bir zorunluluk olduğu için (Anayasa 41. madde) RTÜK; çocukları, gelecek nesli korumak adına bu alana el atmak zorundaydı. Yani yeni yasal düzenleme, geleneksel yayıncıların internet ortamına uzanan yayınları ile geleneksel ortamlarda yayın yapmayan fakat onların sahip olduğu içeriğin tamamını hatta ötesini içinde barındıran yayıncıları da denetleme imkânı verecek”

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/