Japon Profesör Kendisine Tıpatıp Benzeyen Asistan Bir Robot Yaptı

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Japonya’da bulunan Osaka Üniversitesi’nde eğitim veren Profesör Hiroshi İshiguro, dersleri kendisinin yerine anlatması için kendisine ikizi kadar benzeyen bir robot tasarladı. Bilim insanı İshiguro, tasarladığı bu robotla bilim dünyasında da bir ilke imza atmış oldu.
Profesör Hiroshi İshiguro’nun ilk robotu ise adını “Erica” verdiği yine bir insana çok benzeyen, mimikleriyle şaşırtan bir kadın robottu. İkinci robotu ise deyim yerindeyse profesörün hayatını kolaylaştıracak cinsten. Çünkü herkesin hayali olan kendisinden kopyalama ve günlük işler için o kopyayı kullanma fikri, profesör ile hayata geçmiş oldu. Öyle ki Profesör İshiguro, gelecekte her insanın kendisine benzeyen bir robota sahip olacağına inanıyor.
Bu inancını eğitim verdiği Osaka Üniversitesi’ndeki akademisyen arkadaşlarına aşılamayı başaran Hiroshi İshiguro, onların da kendilerine birebir benzeyen bir robot yapmalarını sağlamış oldu. Böylelikle şu an Osaka Üniversitesi’nde eğitim veren 3 robotun varlığından söz etmek mümkün.
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/