Fed Nedir ? Abd Merkez Bankası Fed’in Görevleri

FED ismini dolar ile ilgili hemen her yerde duymuşsunuz veya dolar ile ilgili yazılarda mutlaka okumuşsunuzdur, Fed’in açılımı Federal Rezerv Sistemi olarak bilinmektedir. Aslında FED’in görevi bizim ülkemizde ki merkez bankası ile neredeyse aynıdır. Amerikan Dolarını basmak ve dağıtmak yetkisine sahip tek yetkili kurumdur. Ayrıca ulusal ABD yasaları ile de korunmaktadır.

FED’in merkezi Washington’da bulunur ve toplam 12 şubeden oluşmaktadır, yönetim kurulu ABD başkanı tarafından belirlenmektedir ve senato tarafından onaylanmaktadır. Yöneticiler 14 yıl görev yaparlar FED yönetimi 7 kişiden oluşur.

Bu kurumun amacı para politikaları yönetimi ve döviz piyasasında istikrar sağlamaktadır bunun yanında bankacılık sektörünün düzenlenmesi ve denetlenmesi, döviz ve altın rezervlerini yönetme, faiz oranlarını belirlemek ve para basmak gibi önemli görevleri yürütmektedir.

FED’in beş farklı organı vardır bunları şu şekilde sıralayabiliriz ;

● Yönetim Kurulu
● Danışma Komisyonu
● Federal açık piyasa işlemleri komitesi (FOMC)
● 12 adet federal rezerv bankası
● Üye Bankalar

FED’in amaç ve işlevlerini ise şöyle sıralayabiliriz ;

● Yerel likidite ihtiyaçlarına cevap vermek
● ABD ekonomisini Dünya üzerinde güçlü kılmak
● Finansal sistemin istikrarını sağlamak
● ABD devletleri ve yabancı resmi kurumlara finansal destek sağlamak
● Bankacılık faizlerini düzenlemek
● Ülkenin para arzını yönetmek
● Tüketicilerin kredi haklarını korumak
● Kriz yönetimini sağlamak
ABD merkez bankası olarak hizmet vermesi

Fed’in faiz kararları uluslararası ve yerel tüm yatırımcılar tarafından takip edilmektedir, yapılacak faiz artırma kararı ABD ekonomisinin büyüdüğünü göstermektedir bunun sonucu olarak da Dünya piyasalarında doların değer kazanacağını anlaşılır bu durumda yatırımcının dolara olan ilgisini artıracak ve doların tüm piyasalar da yükselmesini sağlayacaktır. ABD para birimi tüm yatırımcılar tarafından uzun yıllardır güvenli bir para birimi olarak tercih sebebidir. FED’in faiz artırma kararı her zaman doların yükseleceği anlamına gelmeyebilir istikrarsız ekonomi, adil işlemeyen bir yargı sistemi vs. gibi konuların doların değer kaybetmesine sebep olabilir. FED’in alacağı kararlar küresel piyasalar için büyük önem arz etmektedir. 

Fed Faiz Oranlarını İndirecek mi ?

Abd Merkez Bankası Fed’in son dönemde faiz indirme ihtimali giderek artmaktadır. Küresel piyasalarda yaşanan sorunlar dünya genelinde bir resesyon beklentisi oluşturmaya başlamıştır. Abd’den gelen ekonomik verilerin beklentileri karşılamaması da Fed’in faiz indirmesi için geçerli bir sebep olarak görülmektedir. Ayrıca Fed, Trump tarafından yüksek faiz oranları nedeni ile eleştirilere maruz kalmaktadır. Bu bakımdan da Fed faiz indirmesi konusunda Abd Başkanı tarafından sıkılaştırılmaktadır. Durum böyle iken 2019 yılı içerisinde Fed’in faiz indirmesi beklentileri yükselmektedir.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/