Robocop Gerçek Oluyor

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Robocop bilim kurgu aleminden resmen gerçeklik dünyasına geliyor.

Dubai Media Bürosu’na göre, Dubai’de en az bir polis robot 2017 gibi şehrin sokaklarında dolaşıyor olabilir.

Bu yılki GITEX Teknoloji haftasında kapalı gösterime sunulan robot polisler 2020 yılına kadar şehir etrafında devriye bir kadroya oluşturmak için çalışmalar sürdürülüyor.

Halid Razooqi, Dubai Akıllı Polis Bölümü Genel Müdürü, Haziran ayında ayrı bir teknoloji konferansında “Üzerinde çalışmakta olduğunuz proje robotlar insanlarla etkileşim kurabilecek ve bir polis memurunun bazı sorumluluklarını yerine getirebilecek nitelikte olacaktır.”  Dedi.

Robotlar belirli sorumlulukları şu an için tam olarak belli olmasa da Terminatör gibi suçlarla mücadele etmeyecek ama sadece olayları ve vatandaşları izliyor da olmayacak.

Robotlar videolar ile donatılacak, yüz tanıma teknolojisine sahip olacak, 7 güne kadar konum bazlı sorulan soruları cevaplayabilecek nitelikte olacak.

Dubai polisi, bir süredir Amerika Birleşik Devletleri genelinde polis departmanları gözlemleyip teknoloji merkezli bu modeli elde etmiş.

Daha öncesinde de polisler Google Glass’ı trafikte olayları fotoğraflayarak ve araçları tespit etmekte kullanmıştı. Fotoğraflanan araçlar için bir veri tabanı oluşturulmuş ve aranan araçlar ya da ihtiyaç duyulan belgelerin takibini bulmakta büyük kolaylık sağlamıştı.

Robot konumu kaydedecek ve olayın videosunu polislere iletecek böylelikle polisler bölgeye hızlıca ulaşabilecekler.

Şimdilik, polis üniformalı insanlar ama yakın zamanda onlar robotlar olacak olabilir.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/