Mark Zuckerberg Sonunda Harvard’dan Mezun Oldu

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 12 sene önce Facebook üzerine yoğunlaşmak için Harvard’ı bırakmıştı. Steve Jobs ve Bill Gates gibi okulu bırakıp teknoloji şirketi kuran ve sonunda da milyarder olan Zuckerberg, sonunda geri döndü ve mezun oldu!

Zuckerbeg, Facebook için çalışmalara ilk kez 2004 yılında yurt odasında başlamıştı. Ayrıca eşi Priscilla Chan ile de burada tanışmıştı.


32 yaşındaki Zuckerberg’in Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğraflarını bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti. Veri tabanını hack’lediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bırakmıştı.


Fakat Facebook’la geçen 12 yoğun yılın ardından Zuckerberg, bir milyarder olarak okula geri döndü ve mezun oldu!

Facebook hesabından ebeveynleri Edward ve Karen ile bir fotoğraf paylaşarak mezuniyetini herkese duyuran Mark Zuckerberg, fotoğrafa “Anne, sana her zaman geri dönüp diplomamı alacağımı söylemiştim!” notunu eklemeyi de ihmal etmedi.


Zuckerberg, Facebook’u beraber kurduğu arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin, Andrew McCollum ve Chris Hughes ile her şeyin başladığı o yurt odasına gitti ve bunu takipçileriyle paylaştı.


Tıpkı Zuckerberg gibi Bill Gates de Harvard’ı bırakıp milyarder olmasıyla bilinirdi. Ve yine ortak bir kaderi paylaştılar; çünkü okulu bırakmasının tam 30 yıl ardından 2007’de Gates de geri dönüp mezun olabilmeyi başarmıştı!


Yani milyarder olmak için diplomaya ihtiyacınız yok; fakat er ya da geç okulu tamamlamak da bu başarılı insanların başlanmış hiçbir işi yarım bırakmak istemediklerinin bir kanıtı olmalı!
Mark’ın Harvard’a başlama hikayesini, okuldaki ilk zamanlarını ve amaç sahibi olmanın önemini anlattığı ilham verici, muhteşem mezuniyet konuşmasını buradan izleyebilirsiniz!

“En büyük başarılar, başarısız olma özgürlüğüne sahip olmaktan gelir.”

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/