Milyarderler Listesindeki En Zengin Üçüncü İsim Değişti

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Forbes’ın sürekli yenilenen milyarderler listesindeki sıralama değişti. Forbes’ın 2016 listesinde 5. sırada yer alan Jeff Bezos, 1.3 milyar dolarlık artış sonucunda 65.3 milyar dolarla 3. sıraya yükseldi.

Jeff Bezos, Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su, aynı zamanda uzay ve havacılık araştırma şirketi olan Blue Origin’in kurucusu. Son olarak da 2013’te Washington Post gazetesini satın aldı. Uzay konusunda Elon Musk‘la Twitter üzerinden atışmalar yaşayan Bezos, SpaceX’ten bazen küçümseyerek, bazen ise övgüyle bahsediyor (ama övgünün altındaki iğnemeler anlaşılacak seviyede).

Amazon.com, şubat ayından bu yana büyük bir büyüme göstererek hisselerini %50 arttırdı. Şirketin geçen yılki karı 92 milyon dolarken bu seneki karı 857 milyon dolar oldu. Bezos, Amazon.com’un hisselerinin %18’ine sahip.

Listede ilk sırada yer alan  Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in 77.7 milyar doları, ikinci sıradaki Zara’nın kurucusu Amancio Ortega’nın 72.9 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Bezos’tan önce, 64.9 milyar dolarlık servetiyle Berkshire Hathaway’in CEO’su Warren Buffet, 3. sıradaydı.

facebook-paylas2     new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/