Tesla Yakın Zamanda Solar Roof Siparişlerini Almaya Başlayacak

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Elon Musk’ın, Tesla ve SolarCity vizyonlarındaki en büyük temeli gelecek ay gerçeğe dönüşüyor.

Musk’ın söylediğine göre Tesla, güneş pilinden yapılan kiremit projesi Solar Roofs nisan ayından itibaren ön sipariş almaya başlayacak. Müşterilerin bu ürün için ne kadar süre beklemeleri gerektiği hakkında ise bir bilgimiz yok.

Aynı zamanda fiyat konusunda da bir açıklama yapılmamasına rağmen, Msuk’ın açıklamalarına göre Solar Roofs’un, bilindik çatı sistemlerini göz önüne aldığımızda  tamir edilebilirlik, kullanım ömrü ve enerji tasarrufu gibi konularda çok daha avantajlı olduğunu söylüyor.

Nedir bu “Solar Roof”?

Solar Çatı” sistemi, Elon Musk’un ürün tanıtımı yaparken “Etrafınızdaki binaların hepsi solar evler” sözü ile birlikte başlayarak tanıttığı bir başka çılgın proje. Tanıtımında “toskana, arduvaz, dokulu ve pürüzsüz” olmak üzere dört farklı çeşit solar cam çeşidi gösterildi.

Diğer çatı üzerine solar panel uygulamalarıyla karşılaştırıldığında “Solar Çatı” estetik görüntüsünün yanı sıra, daha iyi yalıtım,  dayanıklılık sağlarken;ürettiği elektrik ile birlikte normal çatı kaplama sistemlerinden daha ucuz bir uygulama olarak görülmektedir.

Çatıya ilk baktığınızda sıradan bir çatı gibi görünse de camdan yapılmış ve ışığın geçebileceği ince saydam güneş hücrelerine sahip. Açıklamalara göre tüm solar paneller Panasonic tarafından üretilecek ve Tesla tarafından montajı yapılacak. Tesla ürettikleri kırılmaz cam çatı kiremitlerin “çelik kadar sağlam” olduğunu iddia ediyor. Ek olarak Elon Musk “cam kiremitlerin kuvarsdan yapıldığını,  böylece ısı ve soğuğa karşı ömür boyu dayanıklı” olduğunu söylüyor.^

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, İş, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/